Case Study: Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 15,60 kWp z magazynem energii o pojemności 10 kWh

To pierwszy artykuł z  naszej nowej serii Case Study. W tej rubryce partnerzy portalu e-magazyny będą opowiadać o najciekawszych projektach, jakie ostatnio realizowali. 

Po jasnej stronie. Czyli o bezpieczeństwie dzięki fotowoltaice

Jak pogodzić rosnące rachunki, polskie prawo i przerwy w dostawie prądu? Specjaliści z ARCHIGON mają na to rozwiązanie. Udowodniliśmy, że najlepsze wyniki są w zasięgu naszych możliwości. Tak też było w przypadku naszych Partnerów – Pani Ani i Pana Ryszarda, którzy zdecydowali się na współpracę z ARCHIGON.

Z czym musieliśmy się zmierzyć?

Pani Anna zgłosiła się do specjalistów ARCHIGON na początku 2020 roku. Od dłuższego czasu rozważała montaż systemu fotowoltaicznego w swoim gospodarstwie domowym. Chciała obniżyć bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną i z większą świadomością dbać o środowisko, ale przede wszystkim sen z powiek spędzały jej częste przerwy w dostawie prądu. Wielokrotne rozmowy z dostawcą, w celu usprawnienia tradycyjnego przepływu energii spełzły na niczym. Pani Anna nie zdawała sobie sprawy z tego, że standardowy system fotowoltaiczny nie będzie działał podczas braku energii z sieci. Nasi Partnerzy byli tym sfrustrowani, ponieważ w planach mieli zmianę systemu grzewczego na pompę ciepła, która potrzebuje prądu do ogrzewania i chłodzenia domu. Pani Anna oraz Pan Ryszard nie wiedzieli, że coś może zastąpić im standardowego dostawcę energii elektrycznej. Po dogłębnej analizie potrzeb, firma ARCHIGON przyszła im z pomocą.

Rozwiązanie szyte na miarę

Specjaliści ARCHIGON zdecydowali, że najskuteczniejszym rozwiązaniem dla Pani Anny oraz Pana Ryszarda będzie instalacja fotowoltaiczna z własnym magazynem energii. „Zaproponowaliśmy instalację z wysokiej jakości 44-roma modułami fotowoltaicznymi renomowanej firmy LG o mocy 350 Wp oraz połączenie ich z dwoma falownikami – sieciowym i hybrydowym, który obsłuży magazyn energii oraz tryb awaryjny backup”.

domowa instalacja magazynów energii

Sercem, które zarządza funkcjami magazynowania wytworzonej energii słonecznej oraz zasilaniem rezerwowym w tej instalacji jest falownik hybrydowy. Ten falownik to połączenie systemu ładowania akumulatorów oraz zarządzania trybem off-grid. Inwerter może przetworzyć do 8,0 kW mocy DC, aby z jednej strony zapewnić energię odbiornikom w gospodarstwie domowym, a dodatkowo nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej zmagazynować tymczasowo w zastosowanej baterii. Drugi falownik obsługuje pozostałą moc modułów fotowoltaicznych.

Do instalacji wybraliśmy magazyn energii LG z powodu zastosowanych w nim najnowszych technologii oraz 10-letniej gwarancji producenta. Ponadto jest to najlżejsza bateria w swojej klasie, co umożliwia jej montaż na ścianie.

Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy naszym Partnerom oparte jest na wysokiej klasy falownikach, które łączą się z Internetem. Dzięki temu nasi Partnerzy mają możliwość przejrzystej wizualizacji zużycia energii, a technikom ARCHIGON umożliwia to zdalny podgląd serwisowy instalacji oraz dynamiczne zarządzanie zasilaniem.

wykresy przedstawiające produkcję energii z paneli

Bezpieczeństwo warte każdej ceny

Poza pracą w systemie on-grid, zastosowane rozwiązanie rezerwowe automatycznie zapewnia naszym Partnerom zasilanie awaryjne, czyli spełnia najważniejsze oczekiwania naszych Klientów. Niewykorzystana energia jest magazynowana w akumulatorze i zużywana na potrzeby całego domu. Jeśli dojdzie do awarii sieci, używane jest połączenie energii z instalacji fotowoltaicznej i energii z magazynu energii, co pozwala zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym w dzień i w nocy.

Rentowność tego rozwiązania dodatkowo podnosi fakt maksymalnej 100% autokonsumpcji energii ze słońca. Prosument nie traci 20% z nadwyżki energii, którą w innym wypadku musiałby oddać do sieci, a w tymczasem magazynuje ją lokalnie bez żadnych strat. Dzięki temu zapewniliśmy naszym Partnerom najwyższy stopień zużycia własnego, a co za tym idzie, maksymalną rentowność instalacji.

Coraz częstszym problemem jest wpływ instalacji fotowoltaicznych na wartość napięcia w sieci dystrybucyjnej, co powoduje częste wyłączanie instalacji PV w słoneczne dni. Rozwiązanie ARCHIGON jest na to odpowiedzią, bo nadwyżka energii nie jest odsyłana do sieci, tylko przechowywana na miejscu.

wykres przedtsawiający przychód produkcji energii solarnej: 6500pln

Czy to się opłaca?

Dzięki nam Pani Anna oraz Pan Ryszard zyskali niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Stali się niezależni od dostawcy prądu czy spalinowych, ręcznych agregatów prądotwórczych. W związku z funkcjonowaniem zamontowanej instalacji przez ponad siedem miesięcy nasza Partnerka zaoszczędziła 6 514,57 zł.

Instalacja obsługuje wszystkie urządzenia domowe, a także pompę ciepła. Tzn., że Nasi Partnerzy są zupełnie niezależni energetycznie. Częste zaniki prądu stały się przeszłością.

obrazek przedstawiający 100% samowystarczalności przy zużyciu 8.17 kW

Wyniki

Przez ponad pół roku działania instalacji Pani Anna i Pan Ryszard:

  • w 94% pokryła swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną,
  • zaoszczędzili ponad 6 500 zł,
  • byli spokojni o energię w swoim domu o ok. 27h 38 min dłużej, bo tyle godzin instalacja

    pracowała w systemie awaryjnego zasilania.

    100% samowystarczalności dzięki hybrydowej instalacji od ARCHIGON!

Konkluzja

• Dzięki innowacyjnym, odpowiednio dobranym rozwiązaniom można bardzo szybko zacząć oszczędzać na rachunkach i uniezależnić się od tradycyjnego dostawcy prądu.
• Nie musisz płacić wielkim dostawcom, jak Tauron, PGE czy Enea by mieć prąd w swoim gospodarstwie domowym. Sam możesz się nim stać!

• By być pewnym zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną, musisz postawić na wydajne komponenty oraz magazyn energii, a także zadbać o właściwy montaż i integrację systemu, a także fachowy monitoring.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE