Departament Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych ogłosił, że Biuro Zarządzania Gruntami (Bureau of Land Management, BLM) realizuje dziewięć projektów solarnych na gruntach publicznych, które umożliwiłyby przesył do sieci dodatkowych 6 GW łącznej mocy wytwórczej. Szacuje się, że uruchomienie instalacji pomogłoby zaspokoić potrzeby około 2 milionów domów w USA.
Projekt Esmerelda 7 w Nevadzie
BLM zarządza ponad 245 milionami akrów gruntów publicznych, które zlokalizowane są głównie w 12 zachodnich stanach, w tym na Alasce. Do tej pory organizacja wydała zgodę na realizację projektów związanych z czystą energią na łączną moc 25 GW. Pozwala to zasilać około 12 milionów domów. Wśród tych inwestycji znajdują się działania związane z energią słoneczną, wiatrową i geotermalną, a także linie energetyczne niezbędne do podłączenia urządzeń do sieci.
Aktualnie Biuro Zarządzania Gruntami skupia się na projekcie fotowoltaicznym Esmerelda 7. To jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. W jej skład wchodzi siedem elektrowni słonecznych umiejscowionych w pobliżu Tonopah w stanie Nevada. Ich budowa ma być realizowana na 118 000 akrach ziemi zarządzanej przez BLM. Jednostka uruchomiła właśnie 45-dniowy okres konsultacji inwestycji w zakresie oddziaływania na środowisko. Jeśli wszystkie działania ujęte w ramach projektu Esmerelda 7 zostaną ostatecznie zatwierdzone, portfel posiadanych przez USA źródeł OZE zwiększy się o 5,35 GW, czyli wystarczająco dużo, aby zasilić około 1,6 miliona domów.
Jednym z elementów składowych niniejszego projektu są także systemy magazynowania energii o mocy 700 MW z 24-milową linią przesyłową. Inwestycja jest planowana do wdrożenia w hrabstwach Mineral i Lyon w Nevadzie.
Inne działania prowadzone przez BLM
Równocześnie z konsultacjami dotyczącymi projektu Esmerelda 7, BLM uruchomiło konsultacje innego zadania – Elisabeth Solar w pobliżu Dateland w Arizonie. Ma on dodać do sieci 270 MW energii słonecznej i 300 MW magazynowania energii w akumulatorach.
Obecnie Biuro Zarządzania Gruntami realizuje także około 70 mniejszych projektów dotyczących czystej energii na skalę użytkową. Łącznie mają one potencjał do wyprodukowania prawie 32 GW energii odnawialnej. Trwają także prace nad oceną złożonych 166 wniosków na rozwój energii słonecznej i wiatrowej, a także ponad 40 wniosków na wybór lokalizacja dla farm OZE.
Źródło: https://www.blm.gov/