Brytyjskie pagórki mogą być wykorzystane do magazynowania energii

Zespół inżynierów z firmy RheEnergise opracował system, dzięki któremu setki wzgórz w Wielkiej Brytanii można przekształcić magazyny energii odnawialnej

Konwencjonalne hydroelektrownie

HD Hydro™ działa podobnie jak w konwencjonalne elektrownie szczytowo-pompowe, które są jedną z najstarszych form magazynowania energii. W uproszczeniu mechanizm jest następujący: woda spuszczana ze zbiornika znajdującego się na wzniesieniu napędza turbinę i generator, który przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną. W okresach mniejszego zapotrzebowania na energii elektryczną woda jest ponownie pompowana do górnego zbiornika.

Mechanizm RheEnergise’s HD Hydro™ jest zbliżony, lecz w tym przypadku można wykorzystać o wiele niższe zbocza. By osiągnąć taką samą moc projekty mogą być realizowane nawet na wzgórzach 2,5 raza niższych niż w konwencjonalnych elektrowniach szczytowo-pompowych. Oznacza to znacznie niższe koszty i krótszy czas budowy, łatwiejsze utrzymanie oraz mniejszy negatywny wpływu na środowisko.

Większa wydajność magazynowania energii

Technologia HD Hydro™ wykorzystuje opatentowany HD Fluid R-19™, który ma 2,5 razy większą gęstość niż woda. Daje on projektom RheEnergise 2,5 razy większą moc i 2,5 razy większą energię w porównaniu z wodą.

Gęsty płyn R-19™ przechowywany byłby w podziemnym zbiorniach magazynowych połączonych rurami. W okresach niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną system ten zakłada pompowanie płynu do górnego zbiornika.  

Nowa technologia magazynowania energii w praktyce

Stephen Crosher, dyrektor naczelny RheEnergise, mówi, że czas budowy takiego magazynu energii to od roku do dwóch lat, czyli szybciej niż tradycyjne inwestycje hydroenergetyczne, których budowa zajmuje od pięciu do dziesięciu lat i wymaga wysokich nakładów finansowych. 

Crosher ma nadzieję ruszyć z realizacją pierwszego projektu hydroenergetycznego o wysokiej intensywności w połowie 2023 roku i rozpoczął crowdfunding na opłacenie tego projektu. RheEnergise planuje wdrożyć rozwiązania o mocy około 10 MW w nieużywanych kopalniach i kamieniołomach. Może również zlokalizować projekty w pobliżu farm wiatrowych i słonecznych oraz zakopać system na zboczach wzgórz, aby były mniej widoczne. 

Projekty w tej technologii mają przewidywany czas pracy około 60 lat.  Crosher spodziewa się, że wiele lokalnych społeczności może zdecydować się na wykorzystanie pagórkowatego terenu do odtworzenia naturalnych łąk lub do posadzenia drzew, podczas gdy rury i zbiorniki pozostałyby pod ziemią.  Według RheEnergise użycie technologii HD Hydro™ umożliwiłoby na zbudowanie projektów hydroenergetycznych o wysokiej intensywności w około 700 lokalizacjach na terenie Wielkiej Brytanii,  Mogłyby one wygenerować łącznie 7 GW magazynowanej energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE