Bateryjny magazyn energii w Czernikowie

Energa-Operator rozpoczęła budowę bateryjnego magazynu energii w Czernikowie koło Torunia. Obszar budowy znajduje się na terenie jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycję współfinansuje Unia Europejska.

Informacje o magazynie energii w Czernikowie

W Czernikowie, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, stanie nowy bateryjny magazyn energii. Instalacja powstaje w sąsiedztwie dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 3,77 MW, którą postawiono tam wcześniej. Za jej realizację odpowiada Energa-Operator S.A.

Celem budowy bateryjnego magazynu energii w Czernikowie na terenie farmy fotowoltaicznej jest zapewnienie stabilności i elastyczności lokalnego systemu dystrybucyjnego. Nowy magazyn powstaje zgodnie z najważniejszymi założeniami technologii baterii litowo-jonowych. Według planu ma on posiadać moc o wielkości 1 MW oraz pojemność o wielkości 2 MWh. Taka ilość energii jest wystarczająca do zasilania ok. 1000 gospodarstw domowych przez czas dwóch godzin.

Bateryjny magazyn energii w Czernikowie to jedna z części projektu Smart Grid. Jego realizacja przyczyni się do powstawia pierwszego w Polsce kompleksowego systemu zarządzania siecią średnich napięć. Realizatorzy inwestycji zapowiadają użycie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych, takich jak moduł FDIR (Fault Detection, Isolation and Restoration). Ich celem jest umożliwienie szybszego zlokalizowania miejsca i przyczyny awarii. Oprócz tego taki zabieg ma pozwolić na maksymalne ograniczenie liczby odbiorców dotkniętych ewentualną awarią. Będzie to możliwe dzięki funkcji automatycznej rekonfiguracji sieci.

Wartość inwestycji i wsparcie finansowe

Jak już zostało wspomniane, nowa inwestycja firmy Energa-Operator stanowi część współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Smart Grid. Wartość projektu Smart Grid wynosi ponad 240 mln złotych (koszty kwalifikowane wynoszą prawie 196 mln zł). Natomiast wielkość dofinansowania przyznanego na jego realizację wynosi 85%, co stanowi kwotę ponad 166 mln zł. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Doświadczenie grupy Energa w magazynowaniu i PV

Za realizacją obu inwestycji w Czernikowie (PV + magazyn energii) stoi Energa-Operator S.A. – firma, która posiada doświadczenie w prowadzeniu prac o podobnym charakterze. Między innymi pięć lat temu (w 2016 roku), dzięki spółce powstał pierwszy w Polsce magazyn energii wykonany z baterii litowo-jonowych. Instalacja znajduje się w okolicach Pucka. Oprócz tego cztery lata później uruchomiono największy jak dotąd bateryjny magazyn energii grupy Energa. Instalacja jest jednocześnie największym hybrydowym magazynem energii w Polsce. Znajduje się na farmie wiatrowej Bystra. Konstrukcja magazynu obejmuje dwa rodzaje baterii: baterie litowo-jonowych i baterie kwasowo-ołowiowe.

Z kolei jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne to aktualnie farma w Czernikowie jest największą instalacją tego typu w portfelu Energi. Jednak trzeba zaznaczyć, że spółka na tym nie poprzestaje. W fazie przygotowań są większe projekty, np. projekt Gryf o mocy 19,83 MW i projekt Mitra o docelowej mocy 100 MW.

Źródła:

https://energa-operator.pl/aktualnosci/540325/energa-operator-wybuduje-magazyn-energii-w-czernikowie

https://media.energa.pl/pr/539861/energa-operator-wybuduje-magazyn-energii-w-czernikowie

https://wysokienapiecie.pl/feeds/energa-rozpoczela-budowe-hybrydowego-magazynu-energii-o-poj-27-mwh/

https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/105273/energa-uruchomi-bateryjny-magazyn-energii-na-farmie-pv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE