Bateria oceaniczna jako nowy sposób magazynowania energii

Start-up Ocean Grazer skonstruował magazyn energii elektrycznej, który zgarnął nagrodę innowacyjności na targach CES 2022. Autorzy projektu wierzą, że ich bateria oceaniczna rozwiąże globalne problemy związane z magazynowaniem energii. Nowy produkt ma być skalowalny, niezawodny i cenowo przystępny.

Bateria oceaniczna – przeznaczenie

Chociaż morskie farmy wiatrowe i słoneczne występują na rynku energii coraz liczniej, to nadal mierzą się z problemem jakim jest ich niestabilność, nieciągłość. Aby tego typu elektrownie stały się rzeczywiście wydajne i niezawodne, muszą być wspomagane magazynami energii. Do tej pory nie istniało rozwiązanie do magazynowania, które byłoby skalowalne, adekwatne cenowo, wystarczająco pewne i bezpieczne. Jednak nowa technologia, z której korzysta bateria oceaniczna może to zmienić.

Bateria oceaniczna (Ocean Battery) to modułowe rozwiązanie do magazynowania energii na skalę użytkową. Skonstruowano je w celu gromadzenia energii wytwarzanej przez źródła odnawialne, takie jak turbiny wiatrowe i pływające farmy słoneczne. Autorzy projektu przekonują o ogromnych możliwościach wynalazku. Twierdzą również, że rozwiązanie nie zaszkodzi środowisku.

Bateria oceaniczna – konstrukcja i sposób działania

Urządzenie montowane jest na dnie zbiornika wodnego i składa się z trzech głównych elementów – są to:

  • Źródło energii;
  • Betonowy zbiornik, który mieści do 20 mln litrów wody;
  • Zbiornik elastyczny, połączony z betonowym systemem rur i turbin.

Schemat działania:

W betonowym zbiorniku gromadzi się woda, zaś nadmiar energii umożliwia przepompowanie tej wody do zbiornika elastycznego i z powrotem. W momencie wystąpienia zapotrzebowania na energię elektryczną, woda ze zbiorników przeciska się przez turbiny. Powoduje to wprawienie w ruch turbin, co generuje energię elektryczną.

Oto wizualizacja projektu:

Według twórców pojedyncza bateria oceaniczna potrafi zmagazynować 10 MWh energii. Ponadto rozwiązanie jest elastyczne. Oznacza to, że można je modyfikować dodając dodatkowe pompy i turbiny w celu zwiększenia prędkości przesyłu. Obecnie trwają prace nad pierwszym wdrożeniem tego urządzenia do użytku.

Nagroda za innowacyjność

Bateria oceaniczna to może być prawdziwy przełom. Potencjał jaki posiada to rozwiązanie został zauważony i doceniony podczas największych na świecie targów nowych technologii CES 2022, które niedawno się zakończyły. Produkt zdobył wtedy prestiżową nagrodę innowacyjności (Best Of Innovation) w kategorii zrównoważonego rozwoju, eco-designu i smart energii.

O Ocean Grazer

Ocean Grazer to holenderski start-up i spinoff, wywodzący się z Uniwersytetu Groningen w Holandii. Misją firmy jest wsparcie wykorzystania OZE poprzez zwiększenie wydajności istniejących i przyszłych morskich farm wiatrowych i słonecznych. Bateria oceaniczna to owoc intensywnej pracy nad projektem, który trwa już od 2014 roku. Twórcy wynalazku mają nadzieję, że skonstruowane przez nich urządzenie pomoże rozwiązać problemy związane z magazynowaniem energii z elektrowni morskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE