Awaria w największym magazynie energii na świecie

W największym magazynie energii na świecie doszło do niebezpiecznego przegrzania akumulatorów. Trwa śledztwo w sprawie incydentu.

Przegrzanie akumulatorów w Moss Landing

Największy na świecie akumulatorowy magazyn energii znajduje się na terenie elektrowni gazowej Moss Landing w Kalifornii. Jego właścicielem jest koncern energetyczny Vistra Energy, który przekazał niedawno informacje o niebezpiecznym incydencie. 4 września 2021 roku doszło do awarii na terenie zakładu. Dokładniej, doszło do niebezpiecznego przegrzania akumulatorów wchodzących w skład magazynu energii. Dostawcą tych akumulatorów jest LG Energy Solution.

Do awarii doszło w akumulatorach zrealizowanych w pierwszym etapie inwestycji. Wówczas powstał magazyn Moss Landing Energy Storage Facility o mocy 300 MW i pojemności 1200 MWh. Obecnie, dzięki rozbudowie instalacja osiągnęła już moc 400 MW i pojemność 1600 MWh. Ponieważ w ramach drugiego etapu inwestycji dodano 100 MW / 400 MWh. Magazyn akumulatorów został wbudowany w dawną elektrownię gazową, wraz ze stojakami akumulatorów litowo-jonowych umieszczonymi w dawnych halach turbin. 

Warto dodać, że Vistra Energy ma wizję dalszej rozbudowy systemu. Ostateczny rozmiar Moss Landing miałby osiągnąć łącznie 1500 MW / 6000 MWh.

Akcja ratownicza w Moss Landing

System zabezpieczający obiekt odpowiednio wcześnie wykrył miejsce nagłego wzrostu temperatury. Dzięki natychmiastowej reakcji na zagrożenie, udało się opanować sytuację i nie doszło do pożaru.

Mimo wszystko, mając na uwadze bezpieczeństwo i postępując „zgodnie z planem reagowania na incydenty Vistra”, operator magazynu energii wezwał straż pożarną. Lokalna jednostka odwiedziła miejsce zdarzenia i była gotowa do akcji gaśniczej. Jednak po incydencie nie zgłoszono żadnych obrażeń. Zatem w wyniku awarii akumulatorów w magazynie energii Moss Landing prawdopodobnie nikt nie ucierpiał. W związku z tym firma stwierdziła, że sytuacja, która została opanowana, nie zaszkodziła społeczności.

Wyjaśnianie okoliczności pojawienia się awarii

Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyn awarii. Partnerzy projektu Vistra uczestniczą w tym procesie. W akcję zaangażowano zarówno dostawcę akumulatorów LG Energy Solution, jak i wykonawcę magazynu energii Fluence. Ponadto wezwano ekspertów zewnętrznych, miejscowe służby. Wszyscy zbierają niezbędne informacje, aby rozpocząć dochodzenie w sprawie problemu i jego przyczyny.

Rozpoznanie problemu i wyjaśnienie okoliczności pojawienia się awarii w magazynie Moss Landing jest ważne. Dzięki temu być może uda się uniknąć podobnych zdarzeń  w przyszłości. Tym bardziej, że nie jest to pierwsza awaria związana z przegrzewaniem się akumulatorów LG. Okazuje się, że jest to już kolejne zdarzenie tego typu. Wcześniej awarie pojawiały się zarówno w przemysłowych magazynach energii, jak i w mniejszych, domowych jednostkach.

Po dokonaniu oceny uszkodzeń zostanie opracowany plan naprawy systemu i przywrócenia go do eksploatacji. Firma Vistra Energy zapewniła, że podejmuje niezbędne środki ostrożności, aby zminimalizować wszelkie ryzyko.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/investigation-begins-into-overheating-incident-at-worlds-biggest-battery-storage-facility/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE