Apple użyje baterii Tesli

W zeszłym tygodniu firma Apple Inc. ogłosiła budowę magazynu energii dla farmy fotowoltaicznej California Flats. Projekt wykorzystujący baterie produkcji Tesli zakłada możliwość zmagazynowania 240 MWh energii, ilość wystarczającą do zasilania 7 000 domów przez jeden dzień. Jest to jeden z elementów strategii eliminacji emisji dwutlenku węgla z procesów wytwarzania i dystrybucji produktów Apple, którą firma planuje osiągnąć do roku 2030.

Rozwiązanie problemów energii odnawialnej

Magazyn energii będzie stanowił rozwiązanie problemu nieciągłości produkcji energii, z którym zmagają się systemy wykorzystujące energię odnawialną. Apple posiada farmę fotowoltaiczną o mocy 130 MW w centralnej Kalifornii, ok. 100 mil od Cupertino, gdzie znajduje się siedziba firmy. Stamtąd właśnie pochodzi cała energia odnawialna wykorzystywana do jej zasilania. Zadaniem magazynu California Flats będzie gromadzenie nadwyżek energii generowanej w ciągu dnia i uwalnianie jej w czasie, gdy nie można wykorzystać energii słonecznej. Pozwoli to na zmniejszenie strat energii i jej efektywne wykorzystanie.

Jak mówi Lisa Jackson, wiceprezes działu środowiska, polityki i inicjatyw społecznych Apple, wykorzystanie magazynu energii do przechowywania energii z farmy fotowoltaicznej pokaże efektywność tego rozwiązania w kwestii stabilizacji sieci. Inne firmy mogą wzorować się na tym przykładzie.

Technologia magazynowania energii

Jak donosi magazyn The Verge, do magazynowania energii dla farmy PV Apple posłużą baterie litowo-jonowe Megapack produkcji Tesla, Inc. Według dokumentów przekazanych radzie nadzorczej hrabstwa Monterey, ich łączna liczba ma wynosić maksymalnie 85. Planowane jest montowanie ich w grupach po cztery baterie. Każda z grup ma zostać zamontowana na betonowej platformie o wymiarach 75 x 12 x 2 stopy (22,86 x 3,66 x 0,61 m). Dodatkowe zmiany będą obejmowały modernizację obiektu i linii energetycznych w celu umożliwienia konwersji nadwyżek energii z farmy i ich późniejszego przesyłu. Instalacja umożliwi magazynowanie do 60 MW produkowanej mocy w akumulatorach o łącznej pojemności 240 MWh. Uczyni to California Flats jednym z największych magazynów energii wykorzystujących baterie w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Dla porównania, Gateway Energy Storage w San Diego, który w zeszłym roku wyszedł na prowadzenie w tej kategorii, ma zdolność przechowywania 250 MWh energii.

Baterie Tesli

Baterie Megapack pojawiły się na rynku w roku 2019, jako bardziej efektywna alternatywa dla dotychczasowych systemów. Według oficjalnej strony zajmują one o 40% mniej miejsca i posiadają 10 razy mniej części. Ich gęstość energii jest o 60% wyższa niż w konwencjonalnych akumulatorach. Jedna bateria jest w stanie zmagazynować do 3 MWh energii. Ma to umożliwić  tworzenie systemów przechowywania energii o pojemności powyżej 1 GWh.

Według szacunków Tesla wyceni swoje baterie w granicach 200-300 dolarów za kilowatogodzinę pojemności. Oznacza to, że łączna cena akumulatorów dla farmy fotowoltaicznej Apple wyniesie ok. 50 mln dolarów.

Cele ekologiczne Apple

Projekt California Flats jest częścią inwestycji Apple w nowoczesne metody magazynowania energii i badania nad nowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. Dzięki magazynowaniu energii możliwe będzie bardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Już teraz Apple wytwarza energię ze źródeł odnawialnych w ilości równej  swojemu całkowitemu zapotrzebowaniu. Celem firmy jest jednak osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich aspektach produkcji i dystrybucji swoich urządzeń do 2030 roku. Teraz Apple Inc. z dumą ogłosiła, że ponad 110 firm współpracujących z nią zmierza do osiągnięcia 100% wykorzystania energii odnawialnej we wszystkich aspektach działalności związanych z produktami Apple. Osiągnięcie tego celu zredukuje roczną emisję CO2 o 15 mln ton, co jest odpowiednikiem zaprzestania emisji tego gazu z 3,4 mln samochodów.

Źródła:

https://www.apple.com/newsroom/2021/03/apple-powers-ahead-in-new-renewable-energy-solutions-with-over-110-suppliers/

https://www.theverge.com/2021/3/31/22360839/apple-tesla-megapack-energy-storage-grid-solar-batteries

https://thehill.com/changing-america/sustainability/energy/545810-apple-is-building-a-battery-based-solar-energy-storage

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/105120/ogromny-magazyn-energii-powstanie-przy-farmie-fotowoltaicznej-apple

https://electrek.co/2021/04/01/apple-buy-50-million-tesla-battery-energy-storage-project/

https://www.tesla.com/megapack

https://www.tesla.com/blog/introducing-megapack-utility-scale-energy-storage#:~:text=Each%20Megapack%20comes%20from%20the,other%20battery%20systems%20and%20traditional

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE