Firma Form Energy zakończyła rundę finansowania serii D, w której inwestorzy przeznaczyli 240 mln USD na akumulatory żelazowo-powietrzne. Nowy produkt ma umożliwić magazynowanie energii nieprzerwanie przez 150 godzin.
Działanie akumulatorów żelazowo-powietrznych
Na początku tego roku amerykański startup Form Energy ujawnił konstrukcję i zasady działania stojące za akumulatorem żelazowo-powietrznym. Producent nowych akumulatorów informuje, że ich działanie opiera się na procesie odwróconego rdzewienia.
Innymi słowy, w procesie rozładowywania akumulator żelazowo-powietrzny przyjmuje tlen z powietrza. Następnie w wyniku utlenienia się żelaza powstaje rdzy. Jednak późniejsze przyłożenie prądu elektrycznego podczas ładowania akumulatora przekształca tę rdzę z powrotem w żelazo emitując tlen. Jest to tzw. odwrócenie procesu rdzewienia.
Możliwości akumulatorów żelazowo-powietrznych
Produkt opracowany przez Form Energy ma umożliwić masowe magazynowanie energii nawet przez 150 godzin. Warto w tym momencie wspomnieć, że technologia zastosowana w akumulatorach żelazowo-powietrznych nie jest całkowicie nowa. Została ona jedynie dopasowana do potrzeb związanych z magazynowaniem energii z instalacji OZE oraz zoptymalizowana pod tym kątem.
Co więcej, według zapewnień producenta, koszty magazynowania energii w nowych akumulatorach mogą być dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku wykorzystania ogniw litowo-jonowych. Taka przewaga akumulatorów żelazowo-powietrznych wynika z użytego materiału. Niewątpliwą zaletą żelaza jest jego dostępność i łatwość odzysku w procesie recyklingu.
Takie urządzenie może zapoczątkować erę energii odnawialnej jako mocy podstawowej dla sieci, czyniąc wiatr i słońce w pełni konkurencyjnymi (…).
Pomimo powyższego stwierdzenia firma podkreśla, że akumulator żelazowo-powietrzny nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla wszechobecnej technologii litowo-jonowej, która może tworzyć aplikacje wymagające większej mocy i wyższej gęstości energii. Nowy produkt ma pełnić rolę uzupełniającą. Akumulatory Form Energy przechowują i wytwarzają znacznie większe ilości energii przy niższej mocy i gęstości.
Finansowanie projektu i współpraca
Firma Form Energy zakończyła niedawno rundę finansowania serii D, w której inwestorzy przeznaczyli 240 mln USD na rzecz akumulatorów żelazowo-powietrznych. W komunikacie prasowym organizacja poinformowała, że nowe finansowanie przyspieszy wejście spółki na rynek. Na czele rundy stanął fundusz innowacji XCarb firmy ArcelorMittal.
Zarówno finansowanie inwestycji, jak i pozyskiwanie materiałów w ramach projektu, odbywa się we współpracy z tym jednym z największych na świecie producentów stali. Form Energy i ArcelorMittal pracują również nad wspólnym opracowaniem materiałów żelaznych, które będą wykorzystywane w systemach akumulatorowych.
Projekt pilotażowy
Pierwszą umowę firmy dotyczącą projektu pilotażowego podpisano z firmą Great River Energy z Minnesoty. Oczekuje się, że system 1MW będzie dostępny pod koniec 2023 roku. Jednocześnie dyrektor generalny Form Energy ujawnił, że spodziewa się możliwości szerszego zastosowania akumulatorów żelazowo-powietrznych w kolejnym roku. Dodał on również, że jego zespół rozpoczął już rozmowy z kilkoma organizacjami na temat wdrażania systemów akumulatorowych.
Źródła: