Akumulatory żelazowo-powietrzne od Form Energy

Firma Form Energy zakończyła rundę finansowania serii D, w której inwestorzy przeznaczyli 240 mln USD na akumulatory żelazowo-powietrzne. Nowy produkt ma umożliwić magazynowanie energii nieprzerwanie przez 150 godzin.

Działanie akumulatorów żelazowo-powietrznych

Na początku tego roku amerykański startup Form Energy ujawnił konstrukcję i zasady działania stojące za akumulatorem żelazowo-powietrznym. Producent nowych akumulatorów informuje, że ich działanie opiera się na procesie odwróconego rdzewienia.

Innymi słowy, w procesie rozładowywania akumulator żelazowo-powietrzny przyjmuje tlen z powietrza. Następnie w wyniku utlenienia się żelaza powstaje rdzy. Jednak późniejsze przyłożenie prądu elektrycznego podczas ładowania akumulatora przekształca tę rdzę z powrotem w żelazo emitując tlen. Jest to tzw. odwrócenie procesu rdzewienia.

Możliwości akumulatorów żelazowo-powietrznych

Produkt opracowany przez Form Energy ma umożliwić masowe magazynowanie energii nawet przez 150 godzin. Warto w tym momencie wspomnieć, że technologia zastosowana w akumulatorach żelazowo-powietrznych nie jest całkowicie nowa. Została ona jedynie dopasowana do potrzeb związanych z magazynowaniem energii z instalacji OZE oraz zoptymalizowana pod tym kątem.

Co więcej, według zapewnień producenta, koszty magazynowania energii w nowych akumulatorach mogą być dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku wykorzystania ogniw litowo-jonowych. Taka przewaga akumulatorów żelazowo-powietrznych wynika z użytego materiału. Niewątpliwą zaletą żelaza jest jego dostępność i łatwość odzysku w procesie recyklingu.

Takie urządzenie może zapoczątkować erę energii odnawialnej jako mocy podstawowej dla sieci, czyniąc wiatr i słońce w pełni konkurencyjnymi (…).

Matteo Jaramillo, dyrektor generalny Form Energy

Pomimo powyższego stwierdzenia firma podkreśla, że akumulator żelazowo-powietrzny nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla wszechobecnej technologii litowo-jonowej, która może tworzyć aplikacje wymagające większej mocy i wyższej gęstości energii. Nowy produkt ma pełnić rolę uzupełniającą. Akumulatory Form Energy przechowują i wytwarzają znacznie większe ilości energii przy niższej mocy i gęstości.

Finansowanie projektu i współpraca

Firma Form Energy zakończyła niedawno rundę finansowania serii D, w której inwestorzy przeznaczyli 240 mln USD na rzecz akumulatorów żelazowo-powietrznych. W komunikacie prasowym organizacja poinformowała, że nowe finansowanie przyspieszy wejście spółki na rynek. Na czele rundy stanął fundusz innowacji XCarb firmy ArcelorMittal.

Zarówno finansowanie inwestycji, jak i pozyskiwanie materiałów w ramach projektu, odbywa się we współpracy z tym jednym z największych na świecie producentów stali. Form Energy i ArcelorMittal pracują również nad wspólnym opracowaniem materiałów żelaznych, które będą wykorzystywane w systemach akumulatorowych.

Projekt pilotażowy

Pierwszą umowę firmy dotyczącą projektu pilotażowego podpisano z firmą Great River Energy z Minnesoty. Oczekuje się, że system 1MW będzie dostępny pod koniec 2023 roku. Jednocześnie dyrektor generalny Form Energy ujawnił, że spodziewa się możliwości szerszego zastosowania akumulatorów żelazowo-powietrznych w kolejnym roku. Dodał on również, że jego zespół rozpoczął już rozmowy z kilkoma organizacjami na temat wdrażania systemów akumulatorowych.

Źródła:

Energy Storage

Form Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE