Akumulatorowy magazyn energii z funkcją grid-forming

Australijski koncern energetyczny AGL i fińska grupa technologiczna Wärtsilä zbudują największy na świecie magazyn energii z funkcją grid-forming – falownikiem tworzącym przebieg sieci. Planowana moc instalacji to 250 MW. Obiekt powstanie na wyspie Torrens w pobliżu Adelaide.

Współpraca w celu budowy magazynu energii

Australijski koncern energetyczny AGL i fińska grupa technologiczna Wärtsilä podjęły decyzję o współpracy w celu budowy dużego systemu magazynowania energii. Nowy obiekt jako pierwszy w tej skali będzie miał możliwość pracy w trybie grid-forming.

To nie pierwsza wykorzystana okazja do współpracy tych firm. W 2019 roku Wärtsilä dostarczyła dirmie AGL technologię do budowy elektrowni termalnej o mocy 211 MW (12 wielopaliwowych silników Wärtsilä 50DF zasilanych gazem ziemnym lub alternatywnie ropą). 

tabela opisująca inwerter grid-following
tabela opisująca inwertery grid-forming
Wartość inwestycji

Projekt budowy magazynu energii grid-forming ma wspomóc system energetyczny Australii Południowej. Jak czytamy na stronie firmy Wärtsilä, jego wartość przekracza 100 mln euro. Ponadto jest to pierwsze tego typu zamówienie złożone w ramach umowy ramowej podpisanej między Wärtsilä i AGL w 2020 roku.

Podstawowe informacje o bieżącym projekcie

Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi obecnego projektu, Wärtsilä dostarczy akumulatorowy system magazynowania energii do firmy AGL Energy Limited. Nowy magazyn energii będzie miał moc 250 MW i pojemność 250 MWh. Powstanie na wyspie Torrens w Australii Południowej. Dla AGL będzie to pierwszy projekt akumulatorowego systemu magazynowania energii w skali sieciowej i drugi co do wielkości w Australii. Dodatkowo ze strony internetowej wykonawcy projektu wynika, że będzie to największy akumulatorowy magazyn energii mogący działać w trybie grid-forming.

Zamówienie z Wärtsilä zostało zaksięgowane w lipcu 2021 roku. Natomiast uruchomienie nowego magazynu energii nastąpi prawdopodobnie na początku 2023 roku. Po uruchomieniu system będzie obsługiwał szeroką gamę aktywów wytwórczych – zarówno termicznych, jak i odnawialnych. Niewątpliwie obiekt odegra znaczącą rolę w dekarbonizacji Australii i w przejściu w przyszłości na 100% energii odnawialnej.

Wärtsilä w projekcie magazynu energii grid-forming

AGL i Wärtsilä mają wspólną wizję wprowadzenia na rynek czystszej, zrównoważonej energii w najbardziej efektywny sposób. Cieszymy się, że nasze plany magazynowania energii w skali sieciowej urzeczywistniają się i współpracujemy z Wärtsilä, firmą z wiodącą pozycją i imponującymi osiągnięciami w dziedzinie technologii magazynowania energii, jako partner projektu.

Markus Brokhof, dyrektor operacyjny AGL

Technologia Wärtsilä ma umożliwić sprawne reagowanie na zmiany w kluczowych parametrach sieci, co z pewnością odegra ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu miasta Adelaide. Firma Wärtsilä weźmie odpowiedzialność za kompleksową obsługę tej inwestycji – za wykonanie projektu oraz budowę.

Według zapowiedzi firmy tworzony system na początku będzie pracował w formie grid-following, czyli w trybie podążania za siecią. Dopiero w późniejszym etapie projektu ma zostać przełączony na tryb grid-forming, czyli tryb tworzenia sieci. Kompleksowe rozwiązanie jest obsługiwane przez sterownik GEMS Power Plant Controller i oprogramowanie do zarządzania energią dostarczone przez firmę Wärtsilä.

Źródła:

https://www.pv-magazine.com/2021/08/10/worlds-largest-grid-forming-battery-to-begin-construction-in-australia/

https://www.pv-magazine-australia.com/2021/08/11/why-agls-new-grid-forming-battery-is-genuinely-cutting-edge/

https://reneweconomy.com.au/agl-picks-wartsila-to-build-its-first-250mw-big-battery-at-ageing-gas-plant/

https://www.wartsila.com/media/news/09-08-2021-agl-and-wartsila-advance-frame-agreement-with-first-energy-storage-project-on-path-to-grid-decarbonisation-2954567

https://storage.wartsila.com/technology/gems/

https://www.agl.com.au/solar-renewables

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE