Akumulator przepływowy Honeywell do długoterminowego magazynowania

Czy akumulator przepływowy może zaspokoić „podstawowe zapotrzebowanie” sektora energetycznego na długoterminowe magazynowanie energii? Według producentów nowego akumulatora przepływowego Honeywell, jest to możliwe.

Nowy akumulator przepływowy Honeywell

Honeywell dąży do możliwości magazynowania na dużą skalę z udziałem akumulatorów przepływowych. Technologię długoterminowego magazynowania za pomocą akumulatorów opracowano na potrzeby wdrożeń pilotażowych, które według doniesień firmy rozpoczną się w przyszłym roku. Firma twierdzi, że jej akumulator przepływowy jest w stanie przechowywać i dostarczać energię elektryczną przez okres do 12 godzin.

Konkurencyjność akumulatora przepływowego

Pracowaliśmy nad tym przez kilka lat… zainteresowaliśmy się tą przestrzenią, zauważyliśmy, że istnieje zapotrzebowanie na baterię o dłuższej żywotności [niż litowo-jonowa]. Rozwiązanie na skalę użytkową, które wykorzystuje pierwiastki inne niż ziem rzadkich.

Ben Owens, wiceprezes i dyrektor generalny w Honeywell Sustainable Technology Solutions

Chociaż firma nie podaje publicznie informacji szczegółowych na temat swojego produktu, to ta wypowiedź potwierdza, że elektrolit nie będzie pierwiastkiem ziem rzadkich. Co więcej, akumulator przepływowy Honeywell zaprojektowano w taki sposób, aby nadawał się do recyklingu. Oznacza to, że powinien on być wykonany z łatwych do pozyskania nietoksycznych materiałów.

Cóż, akumulator przepływowy wygląda jak elektrownia, tylko na znacznie mniejszą skalę.

Ben Owens

Podobnie jak inne akumulatory przepływowe, technologia proponowana przez Honeywell oferuje możliwość magazynowania większej ilości energii. Jest to możliwe dzięki zwiększaniu rozmiaru zbiorników przechowujących ciekły elektrolit.

Naprawdę podoba nam się jego zdolność do skalowania w górę i w dół. Myślę, że charakterystyka akumulatora przepływowego naprawdę dobrze nadaje się do przemysłu użyteczności publicznej.

Ben Owens

Przewidywana żywotność nowego produktu

Co ważne, akumulatory przepływowe Honeywell nie ulegają znacznej degradacji wraz z upływem czasu, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Założenia projektu wskazują na oczekiwaną żywotność akumulatorów 20 lat. Jednocześnie firma Honeywell twierdzi, że jej akumulator przepływowy w połączeniu z energią odnawialną może być opłacalną alternatywą dla elektrowni węglowych. Ben Owens z Honeywell uważa, że koszt jest większym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne w media niż np. gęstość energii.

Podoba nam się chemia w tym [akumulatorze przepływowym]. Nie uzyskasz takiej samej gęstości [jak w przypadku litowo-jonowych], ale tak naprawdę chodzi o koszt.

Ben Owens

Akumulatory przepływowe a potrzeby rynku

Patrząc w przyszłość, świat będzie zużywał więcej energii wiatrowej i słonecznej, a to oznacza, że ​​kluczem do naszej przyszłości energii odnawialnej jest magazynowanie energii. Honeywell opracowuje technologie magazynowania energii, takie jak akumulatory przepływowe, które umożliwiają przechowywanie i wykorzystywanie nadwyżki energii wiatrowej i słonecznej w razie potrzeby.

Dariusz Adamczyk, prezes i dyrektor generalny Honeywell Poland

Prawdopodobnie w sektorze energetycznym nadal będzie istniało zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe do zastosowań o czasie trwania nieprzekraczającym czterech godzin. Jednak wraz z pojawianiem się w sieci coraz większej ilości energii ze słońca i wiatru, przedsiębiorstwa zaczynają odczuwać potrzebę dłuższego magazynowania energii.

Będziemy potrzebować tych pełnych 12 godzin.

Potrzebujemy również trochę sezonowego magazynowania. Najprawdopodobniej zostanie to osiągnięte przez wodór. Ale widzimy w naszym modelowaniu, że możesz uzyskać ponad 50% energii wiatrowej i słonecznej w sieci dzięki akumulatorowi, który działa przez 12 godzin. Uważamy, że jest to miejsce do rozwoju.

Ben Owens

O Honeywell

Honeywell to międzynarodowy konglomerat z siedzibą w USA. Posiada on długą tradycję zakorzenioną w innowacjach związanych m.in. ze zrównoważonym rozwojem. Dlatego rozwiązania proponowane przez firmę mogą pomóc wprowadzić ulepszenia w różnych branżach. Dzięki nim praca wielu firm staje się bardziej bezpieczna, pewna i mniej energochłonna. Na szczególną uwagę, ze względu na realizowane na świecie cele klimatyczne, zasługują technologie logistyczne i magazynowe.

Źródła:

’We like its ability to scale’: Honeywell targets gigawatt-scale storage opportunity with flow battery – Energy Storage News (energy-storage.news)

Honeywell says flow battery can meet utility sector’s 'core need’ for long-duration energy storage – Energy Storage News (energy-storage.news)

Why Sustainability Will Make the Future Brighter (honeywell.com)

Honeywell Introduces New Flow Battery Technology to Provide Safer, Durable Solution for Large-Scale Renewable Energy Storage | Duke Energy | News Center (duke-energy.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE