95 GW mocy zainstalowanej w wielkoskalowych akumulatorach do 2050 roku? Realny cel dla Europy

Według Aurora Energy Research, w niespełna trzy dekady Europa jest w stanie osiągnąć moc zainstalowaną magazynów energii wynoszącą 95 GW (wyłącznie w akumulatorach o mocy powyżej 10 MW każdy). Obecnie wartość ta wynosi 5 GW. Tak dynamiczny rozwój wiązałby się z inwestycjami rzędu 70 miliardów euro.

Aurora Energy Research w swoim najnowszym raporcie wskazuje Niemcy, Wielką Brytanię, Grecję, Irlandię i Włochy jako najbardziej atrakcyjne rynki w Europie. Wynika to przede wszystkim z korzystnych regulacji prawnych i wysokiej aktywności w obszarze zielonej transformacji.

Dobrym przykładem jest Grecja, która wyznaczyła najbardziej ambitne cele w zakresie magazynowania energii w Europie. Sięgają one poziomu 6 GW do 2030 r. Drugie miejsce zajmują właśnie Włochy, z wartością 3 GW do 2030 r.

Aurora Energy Research zauważa, że 14 z 24 ocenianych krajów nie zadeklarowało jeszcze strategii w zakresie wdrażania magazynowania energii. Jednym z tych krajów są Niemcy. Jednak sama dynamika rozwoju odnawialnych źródeł energii w tym kraju sprawia, że jest to potencjalnie atrakcyjny rynek dla magazynów energii.

Warto również zaznaczyć, że na różnych szczeblach organów europejskich (np. Komisji Europejskiej) ciągle opracowywane są nowe środki wsparcia, które mają pomóc w ożywieniu rynku magazynowania energii w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE