900 mln zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Od 1 lipca 2024 r. instytucje publiczne mogą ponownie ubiegać się o środki inwestycyjne z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Rozpoczęły się nabory w programie FENX.01.01 „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej”, który oferuje łączną pulę 900 mln zł na dofinansowanie projektów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił dwa tryby naborów: konkurencyjny i niekonkurencyjny. W trybie konkurencyjnym do rozdysponowania jest pół miliarda złotych, natomiast w trybie niekonkurencyjnym – 400 milionów zł. Wnioski można składać do 30 września 2024 r.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

  • Państwowe jednostki budżetowe.
  • Szkoły wyższe.
  • Administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne.
  • Szpitale i przychodnie.

W przypadku inwestycji w budynkach zabytkowych, kwalifikują się do naboru powyższe instytucje. Natomiast w przypadku budynków mieszanych i niebędących zabytkami, o dotacje mogą ubiegać się tylko państwowe jednostki budżetowe.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dotacje będą przyznawane na inwestycje związane z:

  • Ociepleniem budynków.
  • Wykorzystaniem technologii odzysku ciepła.
  • Przyłączeniem do sieci ciepłowniczej.
  • Instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE).
  • Wymianą oświetlenia na bardziej energooszczędne.
  • Modernizacją systemów wentylacji i klimatyzacji.

Ponadto, wspierane będą także projekty realizujące szersze cele Europejskiego Zielonego Ładu, takie jak zwiększenie powierzchni zielonych i rozwój elektromobilności (np. punkty ładowania pojazdów elektrycznych). Możliwe będzie również finansowanie urządzeń do magazynowania energii oraz infrastruktury związanej z dostępnością, w tym podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Dofinansowanie może obejmować również działania na rzecz podnoszenia społecznej świadomości ekologicznej.

Warunki realizacji projektów

Wszystkie prace muszą zostać zrealizowane do końca 2029 roku. Obowiązująca wersja Szczegółowego Opisu Priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 nie przewiduje minimalnej ani maksymalnej kwoty dofinansowania projektu dla działania FENX.01.01.

Warunkiem złożenia wniosków o dofinansowanie w trybie niekonkurencyjnym jest zidentyfikowanie jednostki przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE