69% firm nie traktuje zrównoważonego rozwoju priorytetowo, co czwarta opracowała strategię ESG

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
zrównoważony rozwój

Wejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju staje się nie tylko wyrazem dobrej woli firm, ale i wymogiem współczesnego rynku. Mimo to, z raportu LeasingTeam Group zatytułowanego „Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój?” wynika, że aż 69% przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników nie traktuje tej kwestii priorytetowo. Zaledwie 25% firm opracowało strategie ESG, co jest zaskakująco niskim wynikiem w kontekście rosnącej presji społecznej, politycznej i regulacyjnej, zwłaszcza w świetle nowych przepisów, takich jak dyrektywa CSRD.

Zrównoważony rozwój – ważny, ale nie najważniejszy?

Blisko połowa firm (49%) uważa, że zrównoważony rozwój jest istotny, jednak nie traktuje go jako priorytet. Co piąte przedsiębiorstwo wręcz marginalizuje kwestie środowiskowe i społeczne. Badanie wykazało również zależność między wielkością firmy a podejściem do ESG – większe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te zatrudniające ponad 500 pracowników, są bardziej zaangażowane w zrównoważony rozwój.

Andżelika Majewska, wiceprezeska LeasingTeam Group, zwraca uwagę na to, że integracja działań ESG z celami biznesowymi nie tylko odpowiada na współczesne wymagania rynku, ale i daje firmom możliwość budowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, które wcześnie rozpoczną proces zielonej transformacji, mogą zyskać przewagę w relacjach z klientami i inwestorami.

Największe wyzwania: budżet i zaangażowanie pracowników

Główne bariery, na jakie napotykają firmy w Polsce, to ograniczenia budżetowe (58%) oraz niskie zaangażowanie pracowników (53%). Co druga firma przyznaje, że brakuje jej świadomości i wiedzy, aby skutecznie wdrożyć zasady ESG. Ponadto inne przeszkody w realizacji celów zrównoważonego rozwoju to brak czasu (48%) i wyraźnej polityki działania (45%).

Świadomość rośnie, ale droga jest długa

Pomimo trudności, optymistyczne jest to, że 87% badanych firm zdaje sobie sprawę, iż działania związane ze zrównoważonym rozwojem mają pozytywny wpływ na środowisko. Wiele przedsiębiorstw dostrzega również korzyści, takie jak poprawa relacji z klientami i dostawcami (77%), większe zaangażowanie pracowników (76%) oraz zdolność przyciągania talentów (73%).

Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie LeasingTeam Group pokazują, że choć większość firm w Polsce nie traktuje zrównoważonego rozwoju jako priorytet, zmiany w podejściu do ESG są już zauważalne. Firma, która wcześnie włączy się w proces zielonej transformacji, ma szansę na długoterminowy sukces.

Źródło: leasingteam.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty