5 rzeczy, których branża magazynowania energii nauczyła się dzięki pandemii

Ostatni rok z pewnością dla wielu nie był dobrym czasem i nie będzie miło wspominany. Byliśmy świadkami wielu destrukcyjnych wydarzeń. Jednak branża magazynowania energii podczas pandemii bardzo się rozwinęła. Na podstawie tych doświadczeń sformułowano 5 wniosków, których znajomość prawdopodobnie odegra ważną rolę w transformacji energetycznej w nadchodzących latach.

Kryzys wywołany przez COVID-19 ma wpływ na cały rynek. Jego skutki z pewnością będą widoczne przez długo, zwłaszcza, że czas pandemii jeszcze nie minął. W ciągu ostatnich 12 miesięcy miały miejsce też inne niezbyt optymistyczne wydarzenia. Byliśmy świadkami ogromnych pożarów lasów w Australii i Kalifornii, klęski żywiołowej w Teksasie i wielu niepokojów politycznych.

Nie da się ukryć, że przed globalną społecznością stoją całkiem nowe wyzwania. Jednak chociaż miniony rok przysporzył problemów, to branża magazynowania energii radziła sobie w tym czasie świetnie. Nie tylko przetrwała trudny czas, ale jeszcze się rozwinęła. Długoterminowo Covid ma niewielki wpływ na branżę energetyczną. Dlatego postęp w magazynowaniu energii staje się ważną formą obrony w walce z emisjami dwutlenku węgla i zmianami klimatycznymi.  Analiza tego, co do tej pory się wydarzyło pozwala wyciągnąć wnioski przydatne na przyszłość. Portal Energy Storage News pisze o pięciu lekcjach jakie płyną z pandemii.

Lekcja 1: Branża magazynowania energii jest silna

Rynek energetyczny dynamicznie się rozwija. Wraz ze wzrostem wykorzystania energii, rośnie branża magazynowania energii. Tak pokazują dane. Według Wood Mackenzie Power & Renewables wykorzystanie magazynów energii w 2020 roku podwoiło się w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej, wiele wskazuje na to, że trend wzrostowy rynków magazynowania energii będzie się utrzymywać w kolejnych latach. O tym informuje m.in. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej, która udostępniła dane na temat ilości tworzonych nowych miejsc pracy. Z ich treści jasno wynika, że odnawialne źródła energii, w tym rynki magazynowania energii, będą rosły. To stwarza potrzebę i możliwość zatrudnienia większej ilości osób.

Istotny jest czynnik polityczny. Polityka obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma na celu osiągnięcie 100% czystej energii i zerowej emisji netto nie później niż w 2050 roku. Dlatego przyznano wysoki priorytet inwestycjom w czystą energię. Plany są ambitne a zatem zachęcanie do szybkiego wdrażania innowacji w dziedzinie czystej energii i jej magazynowania w całej gospodarce jest silne. Plan obejmuje różne formy działań – inwestycje federalne, prywatne, programy pożyczkowe i inne.

Lekcja 2: Producenci magazynów energii wprowadzają nowe produkty i innowacje

Firmy, które zajmują się tematem magazynowania energii, nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami. Wprowadzają liczne innowacje i nowe linie produktów. Przykładem tego jest firma Fluence, która w czerwcu 2020 roku wprowadziła linię produktów Cube. To rozwiązanie o architekturze modułowej stworzono z myślą o wielu zastosowaniach – użytkowych, komercyjnych, solarnych. Będzie wdrożone w projektach magazynowania energii o wielkości ponad 800 MW. Kilka miesięcy później firma Wärtsilä także zaproponowała rozwiązanie modułowe. Jej produkt ma nazwę GridSolv Quantum. Przykładów jest coraz więcej.

Modułowe magazyny energii to odpowiedź producentów na zapotrzebowanie i wymagania rynku. Według wielu ekspertów są one sygnałem dojrzewającego rynku. Istnieje przypuszczenie, że te moduły staną się powszechne i całkowicie wyprą z rynku bardziej toporne projekty. Jakkolwiek, na chwilę obecną pewne jest, że moduły pojawiają się coraz częściej na rynku i jest to temat, który warto monitorować. Takie rozwiązania są mniej kosztowne, umożliwiają szybsze wdrożenie i są łatwiejsze w rozbudowie.

Lekcja 3: Modele biznesowe ewoluują

Nowi dostawcy akumulatorów w 2020 roku dostarczali regały, systemy zarządzania bateriami (BMS) i zintegrowane bloki DC. Celem miało być uniknięcie komercjalizacji ich produktów. Natomiast firmy kontrolne zaczęły świadczyć usługi integracyjne. Wiele firm zajmujących się monetyzacją aktywów rozszerzyło działalność o zarządzanie aktywami i optymalizację. Tesla i Fluence zajmują aktualnie wysokie miejsca w tym rankingu.

Inny model biznesowy dotyczy przede wszystkim projektów użyteczności publicznej na dużą skalę (powyżej 50 MW). Wiele umów zawartych w 2020 roku było wyposażonych w sprzęt przez właściciela a integrację często zapewniał generalny wykonawca. A zatem w tych projektach rezygnowało się z pośrednictwa integratorów systemów. W tym trendzie widać analogię do sytuacji w branży solarnej sprzed 12 lat, kiedy to właściciele aktywów sami zaczęli zamawiać moduły fotowoltaiczne. Wyjątkiem od tego trendu jest Tesla. Tesla skupia się integracji pionowej i kontrolowaniu kosztów baterii.

Warto jeszcze dodać, że trendy nie są na stałe. Modele biznesowe zmieniają się, ponieważ branża magazynowania energii jest rynkiem dynamicznym. Wynika z tego, że modele biznesowe będą nadal ewoluować wraz z rozwojem branży magazynowania energii.

Lekcja 4: Bezpieczeństwo i eliminacja ryzyka są priorytetowe

W ostatnich latach miały miejsce różne incydenty związane z wybuchami pożarów instalacji magazynowania energii. Na przykład 19 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar w budynku na terenie McMicken i Surprise w Arizonie. System magazynowania energii uległ awarii i zranił wielu ratowników. Pożar miał miejsce także 16 września 2020 roku w projekcie Carnegie Road w Liverpoolu w Anglii.

W raportach z takich zdarzeń za przyczynę niejednokrotnie wskazywano awarię ogniw akumulatorowych litowo-jonowych. Choć producenci czasem kwestionują takie ustalenia, to te sytuacje pokazują jak bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo przeciwpożarowe akumulatorów już na etapie ich konstruowania i produkcji. Dlatego w nowych projektach magazynów energii szczególny nacisk kładzie się na kwestie związane z bezpieczeństwem podczas użytkowania.

Powstające magazyny energii podlegają pod rygorystyczne testy. Metoda testowa UL 9540A staje się coraz bardziej powszechna w projektowaniu i walidacji systemów akumulatorów. Ponadto w ciągu ostatniego roku znaczenie zyskały standardy takie jak NFPA 855. W przyszłości prawdopodobnie testy i normy ograniczające ryzyko będą jeszcze bardziej istotne.

Lekcja 5: Lider w branży też może wyjść z rynku

Firma NEC Energy Solutions do niedawna uchodziła za lidera w dziedzinie magazynowania energii. Wdrożenia firmy wynosiły powyżej 1 GW. Mimo to producent opuścił rynek magazynowania energii w czerwcu 2020 roku. Serwisy informacyjne donosiły wówczas, że firma walczyła o utrzymanie rentownego wzrostu.

Podsumowanie

Powyższe lekcje, które opisaliśmy na podstawie portalu Energy Storage News, wydają się niezmiernie ważne. Ostatni rok był dla branży magazynowania energii czasem wielu wyzwań. Chociaż branża tak naprawdę nie była przygotowana na kryzys wywołany przez COVID-19, to jednak dzięki wzmożonej pracy i proaktywnemu podejściu udało się jej pokonać największe zakłócenia. W rezultacie przemysł magazynowania energii bardzo się rozwinął, jest bardzo silny i wykazuje duży potencjał wzrostu w najbliższej przyszłości.

Producenci magazynów energii wprowadzają wciąż nowe produkty, proponują innowacyjne rozwiązania i cały rynek gotowy jest do wzrostu. Każde z nowych rozwiązań jest dokładnie sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że postęp w magazynowaniu energii jest też ważną formą obrony w walce z emisjami dwutlenku węgla i zmianami klimatu. To wszystko sprawia, że pomimo zmiennych nastrojów i tymczasowej niepewności, w bieżącym roku prawdopodobnie podwoi się łączna liczba zainstalowanej mocy na świecie.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/blogs/five-things-energy-storage-learned-during-the-pandemic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE