Włochy zniosą zakaz wykorzystywania technologii jądrowych?
Włochy do początku 2025 roku planują opracować przepisy zezwalające na wykorzystanie nowych technologii w zakresie energetyki jądrowej – przekazał 7 września Gilberto Pichetto Fratin, włoski minister energii, zapowiadając tym samym odejście od obecnego zakazu produkcji energii jądrowej w kraju.
Do końca roku doradca prawny ministerstwa energii, profesor Giovanni Guzzetta i jego zespół opracować mają kompleksową analizę dotyczącą energii jądrowej wraz z niezbędnymi działaniami legislacyjnymi. Minister energii ma nadzieję, że włoskiemu parlamentowi uda się przegłosować projekt ustawy jeszcze w 2025 roku.
Powrót do energetyki jądrowej jest dość kontrowersyjnym tematem we Włoszech. Została ona zakazana po referendach, które odbyły się w 1987 i 2011 roku. Profesor Guzzetta zająć ma się zbadaniem, w jaki sposób elektrownie oparte na nowoczesnych technologiach jądrowych, w tym małych reaktorach modułowych (SMR) i zaawansowanych reaktorach modułowych (AMR), które zdaniem rządu mogłyby wspierać zieloną transformację energetyczną, mogłyby zostać zwolnione z zakazu.
„Zapotrzebowanie Włoch na energię elektryczną niemal podwoi się do 2050 roku”- powiedział Fratin podczas konferencji prasowej. „Takiemu wzrostowi nie można sprostać jedynie poprzez zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii” – dodał. W swoim planie energetyczno-klimatycznym prawicowy rząd Giorgii Meloni szacuje, że energia jądrowa może zaspokoić do 11% krajowego zapotrzebowania na energię w 2050 roku.
Pierwsze SMR-y już w 2035 roku
Pomimo zakazu na terenie kraju, Włochy zachowały kluczowe kompetencje w tym sektorze energetyki poprzez działania w innych regionach. Kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwo energetyczne Enel (Ente Nazionale per l’Energia eLettrica) obsługuje elektrownie jądrowe w Hiszpanii, a Eni Energy Company inwestuje w projekt budowy reaktora termojądrowego w Stanach Zjednoczonych. „Z pewnością istnieje zainteresowanie badaniem potencjału technologii jądrowych trzeciej i czwartej generacji, w tym małych reaktorów modułowych” – powiedział na tej samej konferencji szef działu sieci Enel, Gianni Vittorio Armani.
Budową pierwszego małego reaktora jądrowego we Włoszech zainteresowała już się Utility Edison (EDNn.MI), włoska spółka zależna francuskiej grupy jądrowej EDF. Minister energii uważa, że SMR-y mogą zostać wprowadzone we Włoszech już w 2035 roku, a wdrożenie nowych technologii jądrowych we mogłoby zasilić krajową gospodarkę o ponad 50 miliardów euro.
źródło: reuters.com