W USA rozpoczną się prace nad mikroreaktorem Aurora

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
aurora

Amerykański startup Oklo zbliża się do oficjalnego rozpoczęcia budowy swojego pierwszego komercyjnego mikroreaktora jądrowego. Jacob DeWitte – CEO Oklo, w wywiadzie dla CNBC potwierdził, że jego firma otrzymała zielone światło od Departamentu Energii na przeprowadzenie badań terenowych planowanego reaktora w Idaho Falls. Prace obejmujące planowanie infrastruktury, ocenę środowiskową oraz analizy geotechniczne ruszyć mają w 2026 roku, a już rok później uruchomiony zostać ma reaktor.

Mikroreaktory Aurora według Sama Altmana, który z ramienia OpenAI wspiera ten projekt, mają szansę konkurować z większymi elektrowniami jądrowymi, osiągając przewagę ze względu na swoją prostą konstrukcję i mniejsze ograniczenia projektowe i lokalizacyjne. Oklo przewiduje, że ich elektrownie będą zajmować obszar wynoszący maksymalnie około 8 000 m2. Nie wymagają one wody do chłodzenia układu, co umożliwia ich instalację w miejscach, w których tradycyjne jednostki nie mogłyby powstać. Firma pracuje również nad recyklingiem zużytego paliwa jądrowego, aby maksymalnie zwiększyć potencjał generowania energii.

Embargo na rosyjski uran

Tutaj jednak mierzą się z trudnościami. W maju Stany Zjednoczone zakazały bowiem importu uranu z Rosji, który stanowił około 35% importowanego paliwa jądrowego w USA. Oklo współpracuje obecnie z Centrus Energy, amerykańskim dostawcą paliwa jądrowego. Centrus rozpoczął operacje wzbogacania uranu w Piketon w stanie Ohio w październiku zeszłego roku. Jak zauważył jednak DeWitte, krajowy łańcuch dostaw nie jest jeszcze w stanie działać wystarczająco wydajnie. Mimo to Oklo zapewnia, że zabezpieczyło paliwo potrzebne do uruchomienia elektrowni w Idaho.

Big Tech sięga po coraz więcej energii

Mikroreaktory Oklo mają być wykorzystywane głównie do zasilania centrów danych, które są budowane w modułach o zapotrzebowaniu na energię poniżej 50 MW – co odpowiada wydajności obiektów Aurora. To już kolejna tego typu inwestycja, o której głośno w ostatnich dniach, co pokazuje jak wielkie są potrzeby dużych firm związanych IT. Co więcej, akcje Oklo wzrosły o prawie 26% po tym, jak Constellation Energy ogłosiło plany ponownego uruchomienia elektrowni jądrowej Three Mile Island, aby zasilać centra danych Microsoftu.

DeWitte podkreślił, że aspiracje Oklo nie kończą się na uruchomieniu elektrowni w Idaho. Firma deklaruje zapotrzebowanie na poziomie 1 350 MW, potwierdzone w listach intencyjnych od potencjalnych klientów, co stanowi wzrost o 93% w porównaniu z 700 MW deklarowanymi jeszcze w lipcu 2023 roku.

źródło: cnbc.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty