Ustawa ADVANCE Act przegłosowana – USA przyspieszą rozwój energetyki jądrowej

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę mającą na celu przyspieszenie rozwoju energetyki jądrowej, obejmującą przyspieszenie i usprawnienie procedur wydawania pozwoleń, a także tworzenie nowych mechanizmów zachęcających do inwestycji w zaawansowane technologie nuklearne.

Co istotne, rozwój energetyki jądrowej cieszy się w Stanach Zjednoczonych szerokim poparciem ponadpartyjnym – Demokraci uważają ją za kluczową dla dekarbonizacji sektora energetycznego niezbędnej do walki ze zmianami klimatu, a Republikanie postrzegają ją jako sposób na zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej i tworzenie nowych miejsc pracy. Finalnie za ustawą zagłosowało 88 senatorów, przeciw opowiedziało się 2.

Wielkie zwycięstwo dla naszego klimatu i amerykańskiego bezpieczeństwa energetycznego – Senat USA przyjął ustawę ADVANCE Act przytłaczającą, ponadpartyjną większością głosów – powiedział senator Tom Carper, Demokrata, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót Publicznych.

Szansa na odblokowanie potencjału prywatnych projektów jądrowych

ADVANCE Act przewiduje obniżenie kosztów regulacyjnych dla firm ubiegających się o licencje na zaawansowane technologie reaktorów jądrowych, ustanowienie nagrody za udane wdrożenie reaktorów nowej generacji oraz przyspieszenie procesu wydawania licencji dla obiektów jądrowych na wybranych terenach. Przepisy te mogą przynieść korzyści firmom takim jak wspierana przez Billa Gatesa TerraPower, która planuje budowę reaktora Natrium o wartości 4 miliardów dolarów w Wyoming, na miejscu dawnej elektrowni węglowej, lecz cały czas napotyka na trudności z uzyskaniem kluczowych pozwoleń.

Union of Concerned Scientists oraz inne organizacje zajmujące się tematem nierozprzestrzeniania broni jądrowej, ostrzegają jednak przed zbytnim łagodzeniem wymogów licencyjnych dla zaawansowanych reaktorów jądrowych, zwłaszcza tych wykorzystujących wysoko wzbogacony uran, podkreślając że bezpieczeństwo powinno pozostać priorytetem.

W ostatnich dziesięcioleciach amerykański przemysł jądrowy miał trudności z rozwojem ze względu na rosnące koszty i złożone wymagania dotyczące pozwoleń, a zaawansowane technologie jądrowe okazały się trudne do sfinansowania i rozwoju. Teraz się to zmieni, dzięki ustawie, która trafi teraz do podpisu prezydenta Joe Bidena.

Źródło: reuters.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE