Polsko-amerykańskie rozmowy o elektrowniach jądrowych

10 czerwca 2024 roku wiceministrowie Miłosz Motyka i Maciej Bando spotkali się z Christopherem Hansonem, przewodniczącym Jądrowej Komisji Regulacyjnej Stanów Zjednoczonych (Nuclear Regulatory Commission – NRC) oraz Markiem Brzezinskim, ambasadorem USA w Polsce. Tematem rozmów był rozwój strategicznej współpracy między Polską a USA w dziedzinie energii jądrowej, w szczególności budowa polskich elektrowni jądrowych.

Bezpieczne wykorzystanie materiałów promieniotwórczych

NRC to amerykańska agencja rządowa, powołana w 1974 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych, której celem jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania materiałów promieniotwórczych i promieniowania jonizującego. Agencja ta jest odpowiedzialna za licencjonowanie i nadzór nad jednostkami i urządzeniami wykorzystującymi te materiały, w tym nad elektrowniami jądrowymi oraz aparaturą rentgenowską.

Podczas spotkania omówiono rozwój strategicznych relacji z USA w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej. Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska – Maciej Bando, współpraca z USA ma kluczowe znaczenie dla polskiej transformacji klimatycznej i modernizacji systemu energetycznego. Energetyka jądrowa jest postrzegana jako ważna technologia, która znacząco przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi oraz wspiera rozwój społeczno-gospodarczy Polski. W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest priorytetem.

Plan Budowy Elektrowni Jądrowych

2 listopada 2022 roku polski rząd zatwierdził plan budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która będzie oparta na technologii amerykańskiego reaktora AP1000. Budowa pierwszego bloku ma rozpocząć się w 2026 roku. W nadmorskiej gminie Lubiatowo – Kopalino na Pomorzu powstaną trzy reaktory AP1000.

Współpraca polsko-amerykańska w dziedzinie energetyki jądrowej symbolizuje istotny krok w kierunku zapewnienia Polsce niezależności energetycznej i stabilnego źródła energii w nadchodzących dekadach. Dzięki zaawansowanej technologii oraz strategicznemu partnerstwu z USA, Polska ma szansę stać się liderem w dziedzinie nowoczesnej energetyki w regionie.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE