Microfost i Constellation Energy reaktywują nieczynną elektrownię jądrową w USA
Elekrownia Three Mile Island, położona niedaleko Harrisburga, która zyskała złą sławę po częściowym stopieniu rdzenia reaktora 28 marca 1979 roku, co doprowadziło do zamknięcia bloku nr 2, wkrótce znów zacznie produkować energię. Firma Constellation Energy ponownie uruchomi reaktor bloku nr 1, który został wyłączony z użytku 5 lat temu.
Zgodnie z planem elektrownia wróci do systemu energetycznego za 4 lata, a Microsoft będzie jedynym odbiorcą produkowanej energii, którą to przeznaczy na projekty związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Inwestycja ma zapewnić 3400 nowych miejsc pracy i zasilić PKB stanu Pensylwania dodatkowymi 16 miliardami dolarów. “Ta umowa jest kamieniem milowym w dążeniach Microsoftu, do dekarbonizacji sieci, i wspiera nasze zobowiązanie do osiągnięcia tzw. ujemnego śladu węglowego. Microsoft nadal współpracuje z dostawcami energii w celu opracowania bezemisyjnych źródeł energii, aby pomóc zaspokoić potrzeby sieci w zakresie jej możliwości przesyłu i niezawodności” – przekazał wiceprezes ds. energii w Microsoft Bobby Hollis.
Decyzja o reaktywacji elektrowni jest możliwa m.in. dzięki ustawie klimatycznej prezydenta Joe Bidena, która zawiera miliardowe ulgi podatkowe na wsparcie czystych źródeł energii, takich jak energia jądrowa, wiatrowa, słoneczna i czysty wodór. Administracja Bidena oraz Kongres przeznaczyły również miliardy dolarów na wsparcie dla zamykanych elektrowni, aby utrzymać je w eksploatacji. Silnie podkreślany jest aspekt finansowy – o wiele taniej jest przywrócić elektrownię do pracy niż zaczynać jej budowę od zera.
Three Mile Island może być silnym precedensem dla wskrzeszania elektrowni jądrowych
Jak zauważa Alan Ahn, zastępca dyrektora ds. energetyki jądrowej w think tanku Third Way, w USA nie ma wielu precedensów dotyczących ponownego uruchomienia zamkniętych elektrowni jądrowych, ale ten trend zaczyna się zmieniać. Przykładem jest elektrownia Palisades w stanie Michigan, która miała zostać zamknięta, ale dzięki wsparciu federalnemu w wysokości ponad miliarda dolarów udało się ją zachować.
W miarę jak firmy technologiczne szukają nowych źródeł energii, aby zaspokoić swoje potrzeby związane ze sztuczną inteligencją, coraz częściej zwracają się ku energetyce jądrowej, która jest stabilna i bezemisyjna. Ponowne uruchomienie Three Mile Island nadal wymaga jednak szeregu zezwoleń federalnych, stanowych i lokalnych. Nie są znane także warunki finansowe 20-letniej umowy, którą Constellation Energy nazywa największą w swojej historii.
Źródło: theguardian.com