Jest zielone światło dla realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej

Misja INIR 2, będąca częścią Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej, oceniła gotowość Polski do kolejnego etapu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Przeprowadzane wywiady i analizy miały na celu zrozumienie stanu przygotowania krajowych instytucji do budowy elektrowni jądrowej oraz identyfikację obszarów wymagających dalszego rozwoju.

Po zakończeniu 11-dniowej misji INIR 2 Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Polska otrzymuje 5 rekomendacji i 7 sugestii dotyczących rozwoju infrastruktury jądrowej, co ma wspomóc kraj w przygotowaniach do budowy pierwszej elektrowni atomowej.

– Program polskiej energetyki jądrowej został zainicjowany z jasno określonymi celami i przechodzi w fazę budowy w zorganizowany sposób. W każdej z organizacji zaobserwowaliśmy silne i zaangażowane zespoły, które pomogą w realizacji celów rządowych dla Programu PEJ – powiedział Mehmet Ceyhan, Przewodniczący Zespołu Oceniającego MAEA, kierownik techniczny Sekcji Rozwoju Infrastruktury Jądrowej MAEA.

19 obszarów

Ekspertom MAEA, którzy przebywali w Polsce przez dwa tygodnie, udało się ocenić 19 obszarów infrastrukturalnych związanych z energetyką jądrową. Ich wnioski i rekomendacje mają wesprzeć dalszy rozwój infrastruktury i przygotować Polskę do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

W rozmowach z przedstawicielami najważniejszych instytucji zaangażowanych w program uczestniczyli m.in. Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Ich zaangażowanie i współpraca z MAEA zostały wysoko ocenione, a wyciągnięte wnioski pozwolą na dalsze usprawnienia wdrażania Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Misja INIR 2 pozytywnie oceniła Polskę, wskazując na jej gotowość do osiągnięcia kolejnych etapów programu energetyki jądrowej. Rekomendacje i sugestie ekspertów mają pomóc krajowi w dalszym postępie oraz przynieść korzyści także innym krajom rozwijającym energetykę jądrową.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE