Czy w gminie Konin powstanie elektrownia jądrowa?

Polska Grupa Energetyczna przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin – poinformował na piątkowej konferencji prasowej prezes PGE Dariusz Marzec.

Na jakim etapie znajduje się projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie?

Przypomnijmy, że 31 października 2022 roku prezesi trzech spółek: PGE, ZE PAK oraz Korean Hydro Nuclear Power (KHNP) podpisali list intencyjny, którego głównym zamierzeniem było opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie w oparciu o technologię APR1400. Kilka miesięcy później utworzono spółkę celową PGE PAK Energia Jądrowa S.A., w której ZE PAK i PGE mają po 50% udziałów.

W połowie sierpnia złożono w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie Decyzji Zasadniczej. Pod koniec listopada 2023 roku minister klimatu i środowiska, Pani Anna Moskwa, wydała Decyzję Zasadniczą dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Potwierdza ona, że przedsięwzięcie jest spójne z interesem publicznym, w szczególności z celami polityki państwa.

W lutym 2024 roku w Koninie doszło do spotkania przedstawicieli spółki KHNP z władzami lokalnymi. Było ono jednym z elementów przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie.

Piątkowa konferencja prasowa PGE

W piątek odbyła się konferencja prasowa Grupy PGE, w której poruszono temat elektrowni jądrowej. Zgodnie z przekazanymi w informacjami, aktualnie przygotowywane jest studium wykonalności inwestycji. Ma ono określić zasadność i możliwość ulokowania przedsięwzięcia w tym miejscu.

Zgodnie z założeniami elektrownia ma się składać z dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW. Ma ona zostać uruchomiona w 2035 roku na obszarze graniczącym z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

Dariusz Marzec zaznacza, że inwestycja jest na wstępnym etapie prac i potrzebny jest szeroki dialog ze stroną rządową: „Warto taką rozmowę przeprowadzić wiedząc z czym wiązałaby się realizacja tego projektu: czy ta lokalizacja jest odpowiednia, jak to miałoby się do całości systemu elektroenergetycznego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE