W Danii powstanie zakład produkujący syntetyczne paliwo lotnicze

Metafuels AG, szwajcarska spółka zajmująca się technologią lotniczą, podpisała umowę z European Energy na wybudowanie fabryki syntetycznego, zrównoważonego paliwa lotniczego (eSAF) w pobliżu Padborga w południowej Danii. Nowy zakład będzie położony nieopodal innej inwestycji European Energy – fabryki Power-to-X.

Sektor lotniczy wymaga zrównoważonych działań

Szacuje się, że sektor lotniczy odpowiada za ponad 3,5% globalnej emisji zanieczyszczeń, z czego blisko połowę stanowi dwutlenek węgla. Trudno się dziwić, że linie lotnicze oraz inne organizacje zaangażowane w rozwój sektora, znalazły się pod ogromną presją polityczną i społeczną. W odpowiedzi stosuje się powszechnie działania, takie jak: optymalizację tras lotów, dokładny dobór prędkości wznoszenia i lądowania, drobiazgowe wyliczenie środka ciężkości samolotów, systematyczne mycie płatowca i silnika czy wreszcie ograniczenie wagi pojazdów. To jednak nadal za mało.

Z pomocą dla sektora lotniczego przychodzą nowe technologie produkcji paliw. Regulacje Unii Europejskiej zobowiązują linie lotnicze, aby już od początku 2025 roku korzystały w co najmniej 2% z SAF. Ten poziom ma być stale podnoszony, by w 2040 roku osiągnąć wartość 37%. Zakład w Padborg, którego planowane moce wytwórcze wynoszą 12 tysięcy litrów syntetycznego paliwa dziennie, ma przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych w ramach inicjatywy Unii Europejskiej RefuelEU Aviation oraz programu kompensacji i redukcji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa międzynarodowego (CORSIA).

Jak to działa?

Skalowalna technologia aerobrew firmy Metafuels przekształca wytworzony w zrównoważonych ekosystemie metanol w paliwo lotnicze. Odznacza się ona ponadprzeciętną efektywnością energetyczną i wysoką konwersją węgla w paliwo lotnicze, przy redukcji emisji w całym cyklu życia o nawet 90%. Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest możliwość stosowania paliwa w obecnie użytkowanych samolotach, bez konieczności przygotowania specjalnej infrastruktury.

Nadchodzącą inwestycję skomentował Emil Vikjær-Andresen, wiceprezes i dyrektor Power-to-X: „Ograniczenie wpływu paliw lotniczych na klimat za pomocą OZE jest ważnym elementem zielonej transformacji. Odpowiadający za ponad 2% globalnej emisji CO2 sektor lotniczy to kolejny obszar, w którym ekologiczny metanol poprzez konwersję na zrównoważone paliwo lotnicze może odegrać główną rolę w dekarbonizacji”.

 

Źródło: hydrocarbonprocessing.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE