Umowa na 2 mld złotych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Enea intensyfikuje rozwój sieci dystrybucyjnej

Enea zakończyła sukcesem negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), zabezpieczając kredyt w wysokości 2 mld złotych na inwestycje w obszarze dystrybucji.

Pierwsza transza, wynosząca 1 mld złotych, została przyznana pod koniec 2023 r. i jest częścią umowy kredytu inwestycyjnego. Środki te mają służyć rozwojowi i modernizacji sieci dystrybucyjnej Enei Operator, przyczyniając się do wzrostu niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Strategia Rozwoju

Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju, Grupa Enea aktywnie uczestniczy w transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego, konsekwentnie realizując projekty skierowane ku zeroemisyjności. Paweł Majewski, prezes Enea S.A., podkreśla zaangażowanie firmy w rozbudowę źródeł energii zeroemisyjnej oraz dostosowanie infrastruktury dystrybucyjnej do dynamicznego rozwoju energetyki rozproszonej.

Środki pozyskane od EBI zostaną przeznaczone na modernizację i budowę sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia, podłączenie nowych klientów oraz nowych mocy wytwórczych z obszaru odnawialnych źródeł energii (OZE). Realizacja planowanych inwestycji, współfinansowanych przez EBI, obejmie lata 2023-2025 i skoncentruje się na północno-zachodnich regionach Polski, takich jak wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie.

Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, podkreśla, że wsparcie finansowe udzielone Enei jest kluczowe dla przyspieszenia transformacji i dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego. Inwestycje te mają istotny wpływ na rozwój gospodarczy kraju, a ich realizacja wpisuje się w cele programu RePowerEU, dążącego do zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego w Europie.

Pozyskane środki finansowe pozwolą utrzymać wysoką jakość usług sieci Enei Operator i zwiększyć jej potencjał do przyłączania nowych źródeł energii odnawialnej, integrując je sprawnie z istniejącą siecią. Na koniec 2022 r. Enea Operator zintegrowała ponad 151 tysięcy instalacji OZE o łącznej mocy ponad 4,3 GW. Tylko w trzech kwartałach 2023 r. firma przyłączyła ponad 18 tysięcy nowych, zielonych źródeł, których łączna moc przekroczyła 1,1 GW.

Źródło: media.enea.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE