Tani prąd dla firm – jak zredukować koszty energii elektrycznej w 2024

Artykuł sponsorowany

Pierwsza połowa 2024 roku prawdopodobnie upłynie pod znakiem zamrożenia cen energii elektrycznej. Niestety, ochrona przed podwyżkami nie obejmie dużych firm i zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy z sektorów energochłonnych muszą zatem szukać innych sposobów na obniżenie konsumpcji prądu. Czy tani prąd dla firm w 2024 to w ogóle realna opcja? Gdzie szukać oszczędności?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa punktem wyjścia dla redukcji kosztów

Na początku wyjaśnijmy sobie, co to jest audyt energetyczny i dlaczego powinien zostać przeprowadzony w każdym przedsiębiorstwie. To punkt wyjścia dla działań mających na celu zmniejszenie kosztów związanych z energią elektryczną. Efektem badania bieżącego zużycia nośników energii w firmie jest raport, w którym audytor opisuje rekomendacje zmian i kluczowe zadania optymalizacji infrastruktury zakładu. Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy? Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców każda firma, zatrudniająca co najmniej 250 pracowników i osiągająca obroty netto w wysokości co najmniej 50 mln euro (oraz aktywa w kwocie 43 mln euro), ma obowiązek przeprowadzenia audytu. Pozostałe podmioty mogą, ale nie muszą, zlecić wykonanie takiej ekspertyzy.

A na czym polega audyt energetyczny? Sposób jego przeprowadzenia opisuje norma PN-EN 16247. Zgodnie z wymogami ustawodawcy, audyt energetyczny przedsiębiorstwa powinien obejmować wszystkie czynności związane z diagnostyką gospodarki energetycznej. Audytor zbiera dane dotyczące użytkowania budynków oraz systemów technicznych, a następnie formułuje zalecenia dotyczące wymiany, modyfikacji bądź dodania wyposażenia w celu poprawy przeprowadzenia transformacji energetycznej przedsiębiorstwa. Audyt efektywności energetycznej jest procedurą czasochłonną, ale niezbędną w celu identyfikacji obszarów, które generują nadmierne koszty, dlatego warto zdecydować się na jego przeprowadzenie, nawet jeżeli ustawodawca nie nałożył tego obowiązku.

Sposoby na tańszy prąd dla firm

Czy istnieją skuteczne sposoby na tani prąd dla firmy bez przeprowadzania audytu? Okazuje się, że tak. W pierwszej kolejności sprawdź, czy taryfa, z której korzystasz, odpowiada charakterystyce pracy zakładu. Przedsiębiorstwa mają do wyboru taryfy A (duże fabryki i zakłady przemysłowe), B (średniej wielkości przedsiębiorstwa) oraz C (małe firmy). Do każdej taryfy przypisane są konkretne cyfry, określające liczbę stref czasowych, oraz symbol określający sposób rozliczania stref.
Aby mieć tańszy prąd dla firm, należy wybrać odpowiednią taryfę i sprawdzić, czy pobór prądu nie przekroczył wyznaczonego limitu. Jeżeli zużycie było większe niż wartość zadeklarowana w umowie, firma poniesie dodatkowe koszty dystrybucyjne. A skoro jesteśmy przy temacie umowy, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić warunki oferowane przez dostawcę. W ostatnich latach najkorzystniejszą opcją okazała się umowa z cenami giełdowymi.

A jakie są inne metody na tani prąd dla firm bez ponoszenia dużych kosztów wstępnych? Przede wszystkim montaż czujników ruchu. Weź również pod uwagę wymianę żarówek na LED-owe, które nie tylko zużywają mniej prądu, ale charakteryzują się dłuższą żywotnością niż standardowe źródła światła. Oczywiście, oszczędności z tego tytułu nie będą znaczące, ale warto redukować koszty we wszystkich obszarach. A ile będą wynosić średnie ceny prądu 2024? Na co musisz się przygotować?

Ceny prądu w 2024 – czego można się spodziewać?

Przyszły rok może być jeszcze trudniejszy dla firm. Prognozy nie są optymistyczne. Ceny prądu w 2024 roku dla dużych firm będą najprawdopodobniej wyższe niż w poprzednich latach, dlatego przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii. Fotowoltaika, pompy ciepła czy termomodernizacja budynków, to tylko część działań podejmowanych w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej zakładów przemysłowych i ograniczenia wydatków na energię. Niestety, takie działania wymagają pewnych nakładów finansowych, niemniej zakładając, że okres zwrotu wynosi kilka lat, warto rozważyć taką możliwość – wyjaśnia ekspert z EWE. Czy ceny prądu dla firm wywindują w górę? Być może, dlatego już teraz rozważ możliwości obniżenia cen energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE