Spadek cen energii elektrycznej w rozliczeniach wytwórców w grupach kapitałowych

W pierwszym kwartale 2024 roku ponownie zanotowano istotny spadek średniej ceny energii elektrycznej w rozliczeniach między wytwórcami a podmiotami z własnych grup kapitałowych. W porównaniu do ostatniego kwartału 2023 roku, cena spadła o niemal 19 procent.

Średnia cena energii elektrycznej w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 596,59 złotych za megawatogodzinę, co oznacza obniżenie o 18,9 procent (139,43 złotych za megawatogodzinę) w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 roku (736,61 złotych za megawatogodzinę). W stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku, spadek ceny wyniósł prawie 31 procent.

Obowiązek raportowania

Dane dotyczące cen za pierwszy kwartał 2024 roku zostały obliczone na podstawie danych przekazanych przez wytwórców, obejmujących dostawy energii elektrycznej o łącznym wolumenie 28,8 terawatogodzin.

Publikowanie średnich kwartalnych cen energii z rozliczeń między wytwórcami a podmiotami w grupach kapitałowych jest wymogiem ustawowym od stycznia 2023 roku. Ceny te uwzględniają dane z umów lub porozumień dotyczących rozliczeń w ramach grup kapitałowych, obejmujące dodatkowe przychody lub koszty netto wynikające z tych rozliczeń. Szczegółowe dane dotyczące pierwszego kwartału 2024 roku zostały opublikowane w Informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 30/2024.

Źródło: ure.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE