Senat z poprawkami do ustawy dot. inwestycji w sieci przesyłowe

Senat wprowadził poprawki do ustawy traktującej o inwestycjach w sieci przesyłowe. Korekty mają głównie charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Celem nowelizacji ustawy ma być przyśpieszenie i uproszczenie procedur związanych z inwestycjami w sieci elektroenergetyczne. Za nowelą z poprawkami głosowało 94 senatorów, jeden był przeciwny, a jeden wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zakłada m.in. rozciągnięcie stosowania przepisów specustawy przesyłowej na inwestycje dystrybucyjne o napięciu znamionowym 110 kV lub wyższym, które są funkcjonalnie powiązane ze strategicznymi inwestycjami w sieć przesyłową;

Ponadto wprowadzone zostaną zmiany w przepisach aktów prawnych regulujących proces inwestycyjny w sieci elektroenergetyczne oraz dodatkowe przepisu dotyczące bunkrowania skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Krótsze procesy administracyjne

Obecnie czas oczekiwania inwestorów na wydanie wymaganych zgód to około 22 miesiące. Na uzyskanie dostępu do gruntów lub ich własności nierzadko trzeba oczekiwać od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat.

Nowe przepisy mają doprowadzić do przyspieszenia licznych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych na terenie Polski. Przyspieszenie procesu uzyskiwania praw do gruntów lub dostępu do nieruchomości powinno istotnie wpłynąć na skrócenie czasu koniecznego na uzyskanie właściwych zgód administracyjnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Inwestycje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE