Sankcje na Rosję dotyczące surowców

Po inwazji Rosji na Ukrainę Europa rozpatruje możliwość odejścia od importu surowców energetycznych z Rosji. Jednak zależność Niemiec od rosyjskiego gazu nie czyni tej decyzji prostą. Na bardziej odważne kroki mogą pozwolić sobie Stany Zjednoczone, które nakładają sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę.

Sankcje na Rosję – od USA

Stany Zjednoczone zakazują importu ropy i gazu z Rosji:

Nie będziemy brać udziału w finansowaniu wojny Putina.

Joe Biden

Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział wprowadzenie zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych do Stanów Zjednoczonych. Podjął taką decyzję 8 marca 2022, przyznając jednocześnie, że „obrona wolności kosztuje”. Wypowiedź tę i decyzję poprzedziły „bliskie konsultacje” z sojusznikami.

Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy naftowej, gazu i energii. Oznacza to, że rosyjska ropa naftowa nie będzie już przyjmowana w portach w USA, a naród amerykański zada kolejny potężny cios (prezydentowi Władimirowi) Putinowi.

Joe Biden

Joe Biden uważa, że takie działanie trzeba podjąć, nawet jeśli spowoduje wzrost cen energii. Według niego wprowadzenie sankcji uderzy „w arterię rosyjskiej gospodarki”. Trzeba jednak zaznaczyć, że Stany Zjednoczone w mniejszym stopniu niż Europa są uzależnione od importu rosyjskich surowców energetycznych. Jedynie ok. 7% importowanej do USA ropy naftowej pochodzi z Rosji.

USA produkują o wiele więcej ropy w kraju niż cała Europa, wszystkie kraje europejskie razem wzięte – w rzeczywistości jesteśmy eksporterem netto energii. Możemy więc podjąć ten krok, podczas gdy inni nie, ale ściśle współpracujemy z Europą i naszymi partnerami w celu opracowania długoterminowej strategii mającej na celu zmniejszenie ich zależności również od rosyjskiej energii.

Joe Biden

Sankcje na Rosję – od Europy

Źródło: iStock

Prawdopodobnie również Wielka Brytania wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy i produktów naftowych w ramach nowych sankcji. Powinno to nastąpić do końca 2022 roku – taką deklarację złożył Kwasi Kwarteng, minister biznesu i energii. Przy okazji także niektóre koncerny naftowe, takie jak BP czy Shell, zamierzają wstrzymać się z nowymi zakupami ropy i gazu pochodzenia rosyjskiego.

Natomiast Niemcy na razie nie dopuszczają takiej możliwości – twierdzą, że byłoby to zbyt niekorzystne dla gospodarki. Chociaż Unia Europejska chce zmniejszyć swoją zależność od dostaw rosyjskiego paliwa, to na razie nie zdecydowała się na tak odważne kroki. Jednak Ursula von der Leyen stwierdziła niedawno, że uda się to osiągnąć szybciej niż przewidywano. Według szefowej Komisji Europejskiej kraje należące do Unii Europejskiej zdołały już kupić odpowiednią ilość gazu LNG na przetrwanie zimy bez nowych dostaw rosyjskiego gazu.

Podobna perspektywa widziana jest też w Polsce. Wstrzymanie gazu z Rosji? Polska jest przygotowana? – na te pytania wiceminister klimatu i środowiska odpowiada twierdząco. Prawdopodobnie jesteśmy w stanie zrezygnować z rosyjskiego gazu do końca roku. Większy problem sprawiłoby uniezależnienie się od rosyjskiej ropy, ale temat ten jest wciąż dyskutowany.

8 marca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła plan uniezależnienia od wszelkich paliw pochodzących z Rosji. Zgodnie z planem Unia Europejska powinna stać się niezależna przed 2030 rokiem. Natomiast do końca 2022 roku za sprawą programu REPowerEU zależność może się zmniejszyć już o dwie trzecie.

Źródła:

USA zakazują importu ropy i gazu z Rosji | Niemcy – bieżąca polityka niemiecka. Wiadomości DW po polsku | DW | 08.03.2022

USA zakazują importu ropy, gazu i węgla z Rosji. Niezależnie od UE – parkiet.com

Sankcję na Rosję. Oto, jak świat ukarał Kreml (businessinsider.com.pl)

Unijne sankcje w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie – kalendarium – Consilium (europa.eu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE