PSE i Gaz-System porozumieli się w zakresie współpracy przy inwestycjach

Krajowi operatorzy systemów przesyłowych gazu ziemnego i energii elektrycznej – GAZ-SYSTEM i PSE – podpisali porozumienie określające zasady postępowania w sytuacjach zbliżeń i skrzyżowań nowo budowanej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej z gazociągami.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez GAZ-SYSTEM, porozumienie określa zakres obowiązków obu spółek, gdy na przykład linia elektroenergetyczna PSE jest planowana w pobliżu istniejącego gazociągu GAZ-SYSTEM. Dotychczas takie uzgodnienia były prowadzone osobno dla każdej inwestycji, bez jednolitych zasad. Dlatego w podpisanym porozumieniu zdefiniowano działania niezbędne do wykonania na każdym etapie procesu budowlanego.

Ponadto ujednolicono sposób uzgadniania inwestycji oraz wprowadzono standardy w zakresie procesu realizacji zabezpieczeń gazociągów przed oddziaływaniem linii elektroenergetycznych PSE.

Według Andrzeja Kolasy, Dyrektora Pionu Eksploatacji GAZ-SYSTEM, porozumienie umożliwia już na etapie projektowym rozwiązywanie kwestii zbliżeń lub skrzyżowań linii elektroenergetycznych z gazociągami, co przyspiesza proces inwestycyjny, zwłaszcza po stronie PSE.

Łukasz Strambowski, Zastępca Dyrektora ds. Operacyjnych w Centralnej Jednostce Inwestycyjnej PSE, dodał, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat powstanie m.in. ponad 5000 km linii 400 kV i 27 stacji, a porozumienie ułatwi prowadzenie uzgodnień, a w efekcie usprawni budowę i eksploatację infrastruktury przesyłowej niezbędnej do transformacji energetycznej.

Źródło: GAZ-SYSTEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE