PSE i Budimex zawarły umowę dotyczącą modernizacji stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina za ponad 232 mln zł

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
budimex

Firma Budimex SA wygrała przetarg na modernizację i rozbudowę stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina 110/220/400 kV. Realizacja projektu zleconego przez spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne umożliwić ma wyprowadzenie w głąb kraju mocy wytwórczych z elektrowni jądrowej oraz morskich farm wiatrowych.

Rozbudowa i modernizacja stacji Piła Krzewina to pierwszy projekt realizowany dla PSE przez Budimex SA. Firma ma jednak już ogromne doświadczenie w budowie sieci energetycznych. Jest odpowiedzialna m.in. za inwestycję obejmującą przebudowę linii wysokiego napięcia w ramach projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”.

Budimex od wielu lat działa aktywnie na rynkach OZE, elektromobilności, gospodarki odpadami, utrzymania dróg i nieruchomości. Od 1995 r. Grupa Budimex notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2024 r. firma weszła do indeksu WIG-20, a jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial.

Kluczowa inwestycja dla rozwoju polskich sieci

Stacja Piła-Krzewina powstała jeszcze w latach 70, teraz oprócz modernizacji istniejącej infrastruktury powstaną m.in. trzy nowe gałęzie rozdzielni 400 kV. Na stacji zamontowane zostaną również dwa nowe autotransformatory 400/110 kV. Zakładane prace obejmują przełączenie na napięcie 400 kV linii Piła Krzewina – Plewiska, która na ten moment pracuje na napięciu wynoszącym 220 kV.

Prace rozpocząć mają się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie planowane jest na I kwartał 2028 r. Wtedy to stacja wraz z przyłączonymi do niej liniami 400 kV stanie się jednym z filarów infrastruktury przesyłowej, niezbędnym do zapewnienia stabilnych dostaw energii do północnej i zachodniej części Polski. Inwestycja w modernizację stacji jest istotną częścią ogólnopolskiego programu rozwoju sieci energetycznej pod kątem przyłączania mocy z OZE.

Projekt finansowany jest ze środków Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), który ma na celu wspieranie modernizacji i budowy infrastruktury położonej na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, tj. o wspólnym znaczeniu dla Unii Europejskiej.

Źródło: pse.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty