Polska otrzyma niemal 700 mln euro na modernizację systemów energetycznych

Komisja Europejska przyznała Polsce blisko 700 milionów euro na modernizację systemów energetycznych, co odpowiada kwocie około 3 miliardów złotych. Środki te pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, zasilanego przychodami z handlu uprawnieniami do emisji. Łączna suma przeznaczona na wsparcie dla dziesięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej wyniosła 2,967 miliarda euro.

Pozostałe państwa, które otrzymały wsparcie to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja oraz Rumunia, która uzyskała aż ponad miliard euro. Fundusze te zostaną zainwestowane w modernizację systemów energetycznych, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę efektywności energetycznej w sektorach energetycznym, przemysłowym i transportowym.

Fundusz Modernizacyjny jest kluczowym instrumentem wspierającym dekarbonizację. Wspierając tę grupę państw członkowskich w modernizacji ich systemów energetycznych, posuwamy się naprzód na naszej ścieżce dekarbonizacji poprzez inwestycje w czyste technologie, które również czynią nas konkurencyjnymi w dłuższej perspektywie – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

Dzięki unijnym funduszom rozwiniemy infrastrukturę ładowania pojazdów ciężarowych

Projekty objęte wsparciem koncentrują się głównie na odnawialnych źródłach energii. Wśród nich można wymienić dofinansowanie dla gospodarstw domowych w Czechach na zakup i instalację systemów fotowoltaicznych, modernizację systemów ciepłowniczych bazujących na energii odnawialnej na Węgrzech oraz rozwój infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych w Polsce.

Od stycznia 2021 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej otrzymały z Funduszu Modernizacyjnego łącznie 12,65 miliarda euro na inwestycje energetyczne. Celem tych inwestycji jest wsparcie krajów UE w osiąganiu założeń klimatycznych i energetycznych oraz dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kraje członkowskie mogą składać kolejne wnioski o dofinansowanie projektów energetycznych do 13 sierpnia 2024 roku dla inwestycji niepriorytetowych oraz do 10 września dla priorytetowych.

Fundusz Modernizacyjny wspiera 13 państw członkowskich o najniższych dochodach, pomagając im w transformacji energetycznej. Beneficjentami Funduszu są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Grecja, Portugalia i Słowenia.

Źródło: wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE