Polska otrzyma niemal 700 mln euro na modernizację systemów energetycznych

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
modernizacja systemów energetycznych

Komisja Europejska przyznała Polsce blisko 700 milionów euro na modernizację systemów energetycznych, co odpowiada kwocie około 3 miliardów złotych. Środki te pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, zasilanego przychodami z handlu uprawnieniami do emisji. Łączna suma przeznaczona na wsparcie dla dziesięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej wyniosła 2,967 miliarda euro.

Pozostałe państwa, które otrzymały wsparcie to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja oraz Rumunia, która uzyskała aż ponad miliard euro. Fundusze te zostaną zainwestowane w modernizację systemów energetycznych, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę efektywności energetycznej w sektorach energetycznym, przemysłowym i transportowym.

Fundusz Modernizacyjny jest kluczowym instrumentem wspierającym dekarbonizację. Wspierając tę grupę państw członkowskich w modernizacji ich systemów energetycznych, posuwamy się naprzód na naszej ścieżce dekarbonizacji poprzez inwestycje w czyste technologie, które również czynią nas konkurencyjnymi w dłuższej perspektywie – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

Dzięki unijnym funduszom rozwiniemy infrastrukturę ładowania pojazdów ciężarowych

Projekty objęte wsparciem koncentrują się głównie na odnawialnych źródłach energii. Wśród nich można wymienić dofinansowanie dla gospodarstw domowych w Czechach na zakup i instalację systemów fotowoltaicznych, modernizację systemów ciepłowniczych bazujących na energii odnawialnej na Węgrzech oraz rozwój infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych w Polsce.

Od stycznia 2021 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej otrzymały z Funduszu Modernizacyjnego łącznie 12,65 miliarda euro na inwestycje energetyczne. Celem tych inwestycji jest wsparcie krajów UE w osiąganiu założeń klimatycznych i energetycznych oraz dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kraje członkowskie mogą składać kolejne wnioski o dofinansowanie projektów energetycznych do 13 sierpnia 2024 roku dla inwestycji niepriorytetowych oraz do 10 września dla priorytetowych.

Fundusz Modernizacyjny wspiera 13 państw członkowskich o najniższych dochodach, pomagając im w transformacji energetycznej. Beneficjentami Funduszu są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Grecja, Portugalia i Słowenia.

Źródło: wnp.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty