Nowe rozporządzenie UE w sprawie emisji metanu w energetyce

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
emisja metanu

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe rozporządzenie dotyczące śledzenia i ograniczania emisji metanu w sektorze energetycznym, wprowadzając nowe obowiązki w zakresie pomiaru, raportowania i weryfikacji emisji metanu. „Globalne narzędzia monitorowania zapewnią przejrzystość emisji metanu z importu ropy, gazu i węgla do UE” – poinformowała Rada w swoim komunikacie.

Wymagania dla operatorów

Operatorzy energetyczni będą musieli mierzyć emisje metanu na poziomie źródła i sporządzać raporty z monitorowania. Te raporty będą weryfikowane przez niezależnych, akredytowanych weryfikatorów. Nowe przepisy zobowiązują również operatorów do wykrywania i naprawiania wycieków metanu w ustalonych odstępach czasu. Komponenty emitujące metan powyżej określonego poziomu muszą być naprawiane lub wymieniane natychmiast po wykryciu wycieku, najpóźniej w ciągu pięciu dni, a pełna naprawa musi być zakończona w ciągu 30 dni.

Obowiązki państw członkowskich

Państwa członkowskie będą odpowiedzialne za prowadzenie i regularne aktualizowanie wykazu wszystkich odwiertów, a także za opracowywanie planów łagodzenia skutków dla nieaktywnych odwiertów, aby zapobiegać zagrożeniom dla zdrowia publicznego i środowiska wynikającym z emisji metanu. Ponadto mają obowiązek mierzenia i monitorowania emisji z kopalń węgla, które zostały zamknięte lub opuszczone krócej niż 70 lat, gdyż metan może się uwalniać nawet po zakończeniu produkcji.

Inspekcje i import

Organy krajowe będą przeprowadzać regularne inspekcje, aby sprawdzić, czy podmioty przestrzegają wymogów rozporządzenia i podejmują odpowiednie środki zaradcze. Rozporządzenie zakazuje odgazowania i spalania metanu ze stacji odwadniających od 2025 roku oraz z szybów wentylacyjnych od 2027 roku, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

Nowe przepisy obejmują także monitorowanie emisji metanu związanych z importem energii do UE. Wprowadzone zostaną globalne narzędzia monitorowania, które zwiększą przejrzystość emisji metanu z importowanej ropy, gazu i węgla.

Rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Komisja Europejska dokona przeglądu stosowania rozporządzenia w 2028 roku, oceniając poziom osiągniętej redukcji emisji metanu.

Źródło: inwestycje.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty