Niepokojący raport ACER na temat bezpieczeństwa dostaw energii w UE

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) opublikowała dzisiaj raport dotyczący bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w UE w roku 2023. Zadaniem nadrzędnym agencji jest dbanie o to, aby jednolity europejski rynek gazu i energii elektrycznej funkcjonował właściwie.

Co obejmuje raport?

Raport zawiera wnioski wyciągnięte z kryzysu energetycznego. To istotne, aby zrozumieć, jakie czynniki przyczyniły się do kryzysu  i jak można unikać ich powtarzania w przyszłości.

Przedstawiono obecny status wdrażania ram unijnych dotyczących wystarczalności energetycznej. Określają one minimalne wymagania dotyczące zasobów energetycznych, które państwa członkowskie UE muszą utrzymywać, aby zapewnić ciągłość dostaw energii.

Ponadto raport analizuje mechanizmy zdolności wytwórczych, czyli środki, jakie państwa wprowadzają, aby zapewnić wystarczalność energii w przypadku niedoboru. To może obejmować rozbudowę mocy wytwórczych, magazynowanie energii czy wspieranie efektywności energetycznej.

W raporcie omówiono także różne narodowe środki i strategie dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii, które są stosowane na poziomie krajowym. Zaliczają się do tego regulacje, polityka subsydiów czy projekty infrastrukturalne.

Najważniejsze wnioski płynące z raportu

Według autorów raportu współpraca na poziomie unijnym zwiększa bezpieczeństwo dostaw energetycznych. Niemniej jednak, wdrożenie ram adekwatności energetycznej nie jest równomierne w całej Unii Europejskiej, co może skutkować nieuczciwą konkurencją międzynarodową.

Należy zauważyć, że całkowite koszty unijnych mechanizmów zdolności wytwórczych znacząco wzrosły w ostatnich latach. Od 2020 roku podwoiły się one do 5,2 miliarda euro w 2022 roku, a następnie zwiększyły się o kolejne 40 procent w 2023 roku.

W raporcie zaznaczono, że mechanizmy zdolności wytwórczych w znacznym stopniu wspierają elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne, takie jak węgiel i gaz, co potencjalnie utrudnia transformację energetyczną w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Wprowadzanie przez państwa członkowskie wszelkich nieskoordynowanych środków mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw, które wykraczają poza mechanizmy zdolności wytwórczych, może prowadzić do rozdrobnienia zintegrowanego rynku energii elektrycznej.

Kolejne kroki

ACER przedstawi główne wnioski  zawarte w sprawozdaniu na temat bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w UE podczas webinarium w dniu 11 października 2023 r.

Paneliści – Catharina Sikow-Magny (DG-ENER), Christian Zinglersen (ACER) i Tim Schittekatte (Florence School of Regulation), omówią ustalenia zawarte w raporcie i odpowiedzą na kluczowe pytania na ten temat.

Źródło: acer.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE