Ile kosztuje prąd w Polsce w 2023 roku?

Ceny energii elektrycznej są dzisiaj wyższe niż w analogicznym okresie w latach poprzednich. Ponadto z licznych badań wynika, że te ceny będą nadal rosnąć. Sprawdźmy dokładnie jak wygląda sytuacja w 2023 roku. Czy wiesz co wpływa na rozliczenia za energię w 2023 roku?

Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie tylko od inflacji. Na to pytanie nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ to zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Sposób liczenia i stawki różnią się i zależą od różnych zmiennych. Znając jednak nasze potrzeby i czynniki, które w 2023 roku decydują o cenie energii, jesteśmy w stanie samodzielnie określić (przynajmniej wstępnie), które stawki nas obowiązują. Na ich podstawie i wielkości zużycia oszacujemy całkowity koszt.

Źródło: Shutterstock

Poniżej wymieniamy kilka ważnych zmiennych decydujących o cenie energii w 2023 roku.

Zużycie energii

Zużycie energii i limit prądu

W nadchodzącym roku rząd zamroził ceny energii dla gospodarstw domowych do określonych limitów zużycia na poziomie taryf ze stycznia 2022 roku. Limity są roczne i wynoszą 2000 kWh, 2600 kWh, 3000 kWh. Co to w praktyce oznacza?

Jeśli nie przekroczymy limitu, to nasze zużycie w całości liczone będzie zgodnie z cennikami taryf ze stycznia 2022 roku. Jeśli natomiast przekroczymy wskazany próg, to za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną ponad próg będą obowiązywać nowe wyższe stawki, które Prezes URE zatwierdził na 2023 rok.

Zużycie energii a opłaty dystrybucyjne

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku liczenia opłat dystrybucyjnych. Do tych samych limitów zużycia energii zostały zamrożone stawki opłat dystrybucyjnych dla gospodarstw domowych. Jeśli przekroczymy limit, to za zużycie przekraczające limit będą nas obowiązywać stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z zatwierdzonymi przez Prezesa URE na 2023 rok.

Cena maksymalna

Maksymalna cena energii w 2023 roku ma na celu ograniczenie wydatków na energię elektryczną, co stanowi wsparcie dla niektórych odbiorców. Kiedy przekroczymy limit zużycia energii, wówczas pobierana jest większa opłata. Trzeba jednak wspomnieć, że sprzedawca energii nie może zastosować ceny wyższej za energię czynną niż 0,693 zł/kWh netto, czyli 0,8524 zł brutto.

Schemat rozliczeń w 2023 roku

Poniższy rysunek pokazuje uproszczony schemat rozliczeń z odbiorcami z gospodarstw domowych w 2023 roku.

Uproszczony schemat rozliczeń z odbiorcami z gospodarstw domowych w 2023 roku

Stawka VAT 23%

W 2023 roku obowiązuje nas stawka VAT 23%, która sprawia, że rachunki za prąd muszą się zwiększyć w porównaniu do poprzedniego roku. W 2022 roku mogliśmy bowiem korzystać z obniżonej stawki VAT do 5%, bo taką możliwość dawała tarcza antyinflacyjna. Jednak w bieżącym roku musimy wrócić do poprzedniej stawki VAT 23%.

Źródło: Shutterstock

Ważne: Ceny i stawki opłat zatwierdzane przez URE są cenami i stawkami netto. Zawsze. Zatem stawka podatku VAT nie wpływa na poziom taryfy zatwierdzanej przez Prezesa URE.

Cennik energii na 2023 rok

Wzrost stawek za prąd w 2023 roku

Ceny za prąd nieubłagalnie rosną, co widać wyraźnie na naszych rachunkach, a także w cenniku na 2023 rok zatwierdzonym przez URE. Jak już zostało wspomniane, po przekroczeniu rocznego limitu zużycia energii, zaczynają obowiązywać stawki według cennika na 2023 rok. Zgodnie z tymi danymi cena prądu waha się wtedy w granicach 0,94-1,03 zł za 1 kWh. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w 2019 roku była ona o ponad 60% niższa.

Źródło: Shutterstock

Wskazane stawki dotyczą oczywiście całego kraju i taryfy G11 przy uwzględnieniu kosztu dostarczenia prądu i wykorzystywanej energii. Trzeba jednak pamiętać, że cena prądu w Polsce różni się w zależności od miejsca zamieszkania, czyli miejsca sprzedaży/dostarczenia energii, czasu/taryfy oraz kilku innych czynników.

Ile kosztuje prąd wg cennika na 2023 rok?

Znając cennik można łatwo oszacować wysokość swojego rachunku mnożąc ilość zużywanego prądu i cenę za 1 kWh. Tak kształtują się ceny prądu według cennika w bieżącym roku:

 • Enea (w Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu i Szczecinie) – 0,94 zł brutto za 1 kWh,
 • Energa (w Gdańsku i Olsztynie) – 1,03 zł brutto za 1 kWh,
 • PGE (w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Radomiu, Kielcach i Rzeszowie) – 1,00 zł brutto za 1 kWh,
 • Tauron
  • (we Wrocławiu i Opolu) – 0,96 zł brutto za 1 kWh,
  • (w Krakowie) – 0,96 zł brutto za 1 kWh,
  • (w Gliwicach, Katowicach) – 0,97 zł brutto za 1 kWh,
 • E.ON (w Warszawie) – 1,02 zł brutto za 1 kWh.

Pewność wyższych rachunków za prąd w 2023 roku

Nie ulega wątpliwości, że w 2023 roku nie uda nam się uniknąć wyższych rachunków za prąd, nawet jeśli zmieścimy się w ustalonym przez rząd limicie np. do 2000 kWh rocznie. W takim przypadku oczywiście będą nas obowiązywać ceny z 2022 roku. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że stawki te po powiększeniu o podatek VAT w wysokości 23% będą i tak wyższe.

Dodatkowo trzeba wspomnieć, że w przypadku większości gospodarstw domowych będzie trudno zmieścić się w proponowanym przez rząd limicie zużycia energii do 2000 kWh. Jeśli chcemy regularnie korzystać z większości technologicznych udogodnień w domu (pralka, zmywarka, lodówka, telewizor, komputer, odkurzacz, piekarnik itp.) może się to okazać po prostu niewykonalne.

Cena prądu, rachuneo.pl

Ile zapłacimy za energię elektryczną od stycznia 2023 roku?, ure.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE