Enea, Orange i Microsoft łączą siły, aby zoptymalizować zdalną komunikację w sieci energetycznej

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie, a następnie wdrożenie prototypowego rozwiązania typu Proof of Concept (udowodnienia koncepcji). Algorytmy sztucznej inteligencji posłużą do zwiększenia skuteczności zdalnych odczytów z liczników inteligentnych, co doprowadzić ma do lepszego prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby było to możliwe konieczne jest znaczące ograniczenie liczby nieodczytanych urządzeń w krótkim czasie – o 30% w ciągu doby i o 15% w ciągu tygodnia.

„Wykorzystanie nowych narzędzi, takich jak uczenie maszynowe czy mechanizmy sztucznej inteligencji, to początek nowej ery w zarządzaniu siecią elektroenergetyczną. Dzięki połączeniu sił Enei Operator, BlueSoft oraz Microsoftu możliwe jest stworzenie rozwiązania, które przyniesie korzyści nie tylko przedsiębiorstwom energetycznym, ale również klientom indywidualnym, poprzez bardziej efektywne i niezawodne zarządzanie energią” – zapewnia Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.

Perspektywa zwiększonego bezpieczeństwa energetycznego i udogodnienia dla klientów

Klienci indywidualni w przyszłości odczują korzyści z projektu, dzięki zapewnieniu niezawodności dostaw energii oraz poprawie jakości parametrów dostarczanego im prądu. Opracowywana technologia, na podstawie danych systemowych ma być w stanie analizować i przewidywać ewentualne problemy i rozwiązywać je zanim będą one odczuwalne dla odbiorców. W dalszej perspektywie, dzięki pozyskaniu szczegółowych danych z liczników, operator będzie w stanie sporządzać i udostępniać tzw. profile zużycia odbiorcom, czyli dane o przewidywanym i rzeczywistym zużyciu przez nich energii.

Ze względu na konieczność gromadzenia i przetwarzania bardzo dużej ilości danych, konieczne było znalezienie partnera, który udostępni cyfrową przestrzeń dla projektu i algorytmów sztucznej inteligencji. Enea Operator wspierana przez BlueSoft (Orange) zainstaluje prototyp swojego rozwiązania w chmurze Azure od Microsoft. Na ten moment, projekt ma jedynie formę badawczą – nie wiadomo kiedy prototyp aplikacji stanie się rozwiązaniem produkcyjnym w Enei.

źródło: enea.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE