Cable pooling w poprawkach do ustawy o OZE

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Za nowelą wraz z poprawkami opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu. 

Według nowelizacji wytwórcy biometanu z biogazu lub biogazu rolniczego będą mogli prowadzić w tym zakresie działalność gospodarczą i korzystać z systemu wsparcia określonego w ustawie.

Ponadto w noweli zawarto zapisy dotyczące zasad zawierania porozumienia o utworzeniu klastra energii, zmianę definicji klastra energii oraz rozszerzono uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w zakresie prowadzenia kontroli informacji oraz oświadczeń składanych przez wytwórcę biometanu.

Cable pooling, jako ważny punkt noweli

Senat zaproponował wprowadzenie pakietu poprawek dotyczących tzw. cable poolingu. Zakładają one, że wytwórcy będą zobligowani do zawarcia między sobą stosownych porozumień, które pozwolą jednemu podmiotowi wystąpić o jedne warunki przyłączenia do wszystkich instalacji.

Poprawki wprowadzają możliwość współdzielenia przyłącza przy zachowaniu bezpieczeństwa pracy sieci, reguluje kwestię reprezentacji i odpowiedzialności przed prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Takie rozwiązania mają na celu zwiększenie elastyczności sieci.

Magazyny energii w nowelizacji ustawy

Warto podkreślić, że w nowelizacji na nowo zdefiniowano hybrydowe instalacje odnawialnych źródeł energii, wyłącznie jako instalacje współdziałające z magazynami energii.

Według autorów nowelizacji taki zabieg ma przynieść korzyści wynikające z bieżącej eksploatacji sieci i pozwoli na uniknięcie istotnych wydatków na jej rozbudowę. Ponadto ma ułatwić zarządzanie siecią przez jej operatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE