Bon energetyczny – znamy kolejne szczegóły świadczenia dla gospodarstw domowych

Rządowe plany zakładają, że w drugiej połowie 2024 r. mechanizm maksymalnej ceny energii dla gospodarstw domowych zostanie utrzymany, cena ta ma być jednak wyższa niż obecnie. Zgodnie z projektem ustawy o bonie energetycznym, w II połowie 2024 r. ma ona wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów publicznych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Aktualnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto za 1 MWh (bez podatku VAT i akcyzy, w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów).

Ministra klimatu i środowiska zapewnia, że jednym z celów przedłużenia mechanizmu utrzymywania ceny maksymalnej jest „kreowanie cen energii akceptowalnych dla gospodarstw domowych”. „Z jednej strony jest cena maksymalna, która ma stabilizować sytuację gospodarstw domowych, ale także samorządów i szpitali oraz małych firm, ale z drugiej jest także bon energetyczny, który będzie rekompensował tę niewielką podwyżkę” – powiedziała Paulina Hennig-Kloska w poniedziałek 22 kwietnia w TVN24.

Kto skorzysta z bonu?

Łącznie około 3,5 mln gospodarstw domowych będzie mogło liczyć wsparcie finansowe.
Warunkiem przyznania bonu energetycznego ma być limit dochodów na poziomie:

– 2500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
– 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dopłata wyniesie odpowiednio:

– 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
– 400 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego,
– 500 zł dla gospodarstwa 4-5 osobowego,
– 600 zł dla gospodarstwa liczącego 6 lub więcej osób.

W przypadku przekroczenia limitu dochodowego również można złożyć wniosek, jednak wówczas obowiązywać będzie zasada “złotówka za złotówkę” i bon zostanie wypłacony w zmniejszonej kwocie. Minimalna wysokość wsparcia to 20 zł.

Wyższe dopłaty dla ogrzewających prądem

Na większe wsparcie będą mogli liczyć właściciele gospodarstw domowych, w których głównym urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła lub kocioł elektryczny. Jeśli urządzenie to zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, bon energetyczny ma mieć wyższą wartość. Ma to być 600 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych, 800 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych, 1000 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych i 1200 zł dla gospodarstw składających się z minimum 6 osób.

źródło: infor.pl, tvn24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE