Będą kolejne rządowe zabezpieczenia przed wzrostami cen energii?

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, rządzący pracują nad pakietem rozwiązań zabezpieczających odbiorców przed wzrostami cen energii na kolejny rok.

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska – Anna Moskwa,  zabezpieczenia mają objąć odbiorców energii elektrycznej, użytkowników gazu oraz wszystkich innych surowców energetycznych.

Pod koniec maja wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiadał, że rząd będzie kontynuował rozwiązania osłonowe. Mają one w szczególności dotyczyć cen energii elektrycznej i gazu. Plany na przyszły rok rząd przedstawi w IV kw.

Ustawa zamrażająca ceny prądu

Obecnie działa ustawa, którą przyjęto 7 października 2022 roku. Dokument wprowadziła zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Dzięki niej gospodarstwa domowe nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu dwóch tysięcy kilowatogodzin (kWh).

W niektórych przypadkach wprowadzono wyższe limity. Wartość do 2,6 tysiąca kWh obejmie osoby z niepełnosprawnościami. Limit do 3 tysięcy kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Jedynie nadwyżka ponad limit, odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, jest rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na 2023 rok.

Dodatek elektryczny

W bieżącym roku funkcjonuje również dodatek elektryczny. Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – mogą liczyć na dopłatę w wysokości do 1500 zł.

Wysokość podstawowego dodatku to 1000 zł. Dla gospodarstw, które przekroczą 5 MWh rocznego zużycia energii, będzie wynosił 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Źródło: Polskie Radio, gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE