Borys Pawliczak: Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom eko-konsumentów

Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott w Polsce dla e-magazyny

Dlaczego zdecydowali się Państwo składać hulajnogi w Europie?

Nadmierna emisja CO2 do atmosfery, jest główną przyczyną zmian klimatycznych, a najnowszy raport Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) pokazuje, że to ludzie odpowiadają za globalne ocieplenie. Dlatego tak ważne jest mierzenie śladu węglowego i podejmowanie wszelkich możliwych działań, które efektywnie będą go minimalizowały. Poprzez każdą aktywność mamy wpływ zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na emisję gazów cieplarnianych i są to tak zwane czynniki antropogeniczne, czyli czynniki środowiskowe wywoływane przez różnorodne formy oddziaływania ludzkiej aktywności na przyrodę.

Jednym z istotnych elementów mających wpływ na emisję CO2 jest transport i jego rodzaj, dlatego produkcję naszych hulajnóg rozpoczynamy w Europie, aby przemierzały jak najmniejszą drogę od fabryki do miejsca docelowego użytkowania. Wpływa to nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa potrzebnego na transport morski czy powietrzny, ale eliminuje również inne procesy logistyczne, które także potrzebują energii do wykonania konkretnej pracy.

Zdajemy też sobie sprawę z tego, że wraz z rozwijającymi się postawami proekologicznymi powstaje nowy rodzaj klienta, czyli eko-konsument i poprzez nasze działania wychodzimy naprzeciw ich rosnącym oczekiwaniom i potrzebom.

Jak długie w tej chwili jest życie hulajnogi Dott?

Im dłuższy jest czas eksploatacji konkretnego przedmiotu, tym przypisywany jest mu mniejszy ślad węglowy – jest to cały cykl życia produktu, czyli LCA – Life Cycle Assesment, gdzie głównym wskaźnikiem jest ekwiwalent węglowy mierzony w gramach, czyli gCO2.eque. Hulajnogi Dott są tak zaprojektowane, aby nawet przy maksymalnej eksploatacji wytrzymywały jak najdłużej. Obecnie używane są średnio przez ponad trzy lata, a pojazdy kolejnej generacji będą służyły nawet pięć lat.

Czy może nam Pan powiedzieć coś więcej o recyclingu poszczególnych części hulajnogi po tych trzech latach? Interesuje nas zwłaszcza co dzieje się z bateriami.

Bardzo ważne w kontekście długiej żywotności hulajnóg Dott, jest ich odpowiednie serwisowanie, dzięki czemu są cały czas sprawne, nie wymagają wymiany na nowe pojazdy, których produkcja zużywa energię. W Dott mechanicy są zatrudnieni wewnątrz firmy, a nie jako podmioty zewnętrzne, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad jakością napraw. Przy ich wykonywaniu wykorzystujemy sprawne elementy pochodzące z hulajnóg wycofanych już z użytkowania, a te w pełni zużyte oddajemy profesjonalnym firmom recyklingowym.

Sprawność i żywotność akumulatorów maksymalnie wydłużamy poprzez odpowiednie ich ładowanie, bo źle obsługiwana bateria znacznie traci na swojej efektywności. Istotna jest także ich jakość, co przedłuża eksploatację i zmniejsza konieczność wymiany. Zużyte akumulatory są zaliczane do elektrośmieci, dlatego oddajemy je wyłącznie do wyspecjalizowanych punktów zajmujących się utylizacją i recyklingiem takich odpadów. Szukamy jednocześnie partnerów, którzy będą mogli wykorzystać jeszcze sprawne baterie wymontowane z wyeksploatowanych hulajnóg, zamiast niepotrzebnie traktować je jako odpady.

Jednym z istotnych elementów mających wpływ na emisję CO2 jest transport i jego rodzaj, dlatego produkcję naszych hulajnóg rozpoczynamy w Europie, aby przemierzały jak najmniejszą drogę od fabryki do miejsca docelowego użytkowania.

Jakie zielone inicjatywy wspiera Dott kompensując emisję CO2?

Przede wszystkim wspieramy organizację carbonfund.org, której nadrzędną misją jest dążenie do świata bez węgla – jest ona liderem w walce ze zmianami klimatu. Organizacja ta wspiera projekty związane z kompensacją emisji dwutlenku węgla i sadzeniem drzew, rozwija nowe projekty związane z redukcją emisji dwutlenku węgla poprzez m.in. zakup kredytów na energię odnawialną, wspiera projekty związane z odbudową zasobów wodnych, czy też Program Certyfikacji Produktów Carbonfree.
O ile planują Państwo zmniejszyć ślad węglowy Dott w najbliższych latach?

Suma działań zmierzających do maksymalnej redukcji emisji przez Dott przynosi wymierne efekty i dążymy do osiągnięcia zeroemisyjości na wszystkich rynkach, na których oferujemy swoje usługi. Naszym najbliższym celem jest osiągniecie poziomu lepszego niż cechuje się przeciętny transport publiczny, czyli ok 25g CO2/km.

We Francji udało się zredukować ślad węglowy hulajnogi prawie do poziomu roweru. Jakie rozwiązania wdrożono?

Rynek francuski, na którym operujemy w trzech miastach, jest wzorcowy w kontekście środowiskowym i wszystkie wdrożone oraz przewidywane działania sukcesywnie przenosimy na pozostałe rynki. We Francji monitorujemy i raportujemy swoje emisje gazów cieplarnianych zgodnie z ISO 14064 i GHG, czyli Greenhouse Gas Protocol. Odbywa się to w trzech zakresach: emisje bezpośrednie, emisje pośrednie wynikające z zakupu energii elektrycznej i ciepła oraz inne emisje związane z samą produkcją skuterów, transportem i dystrybucją, dojazdami do pracy, wyjazdami służbowymi oraz odpadami powstającymi podczas produkcji. Istotne są także aspekty operacyjne – wszystkie pojazdy floty są elektryczne, cała energia jest zielona, wykorzystywane materiały pochodzą z recyklingu i w pełni się do niego nadają. Kompensujemy wszystko to, czego nie jesteśmy w stanie zredukować.

(?) korzystamy wyłącznie z zielonej, certyfikowanej energii, którą kupujemy od Innogy.

W jakim zakresie współpracują Państwo z Innogy?

Każdy pojazd elektryczny, w tym hulajnogi współdzielone, muszą być oczywiście ładowane energią elektryczną i aby spełniać warunki niskiej czy też zerowej emisyjności, energia ta musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Pojazdy zasilane energią mającą swoje źródło z węgla w miejscu operowania nie emitują spalin, ale to nie oznacza, że są neutralne środowiskowo, bo gdzieś ten węgiel jest spalany i zanieczyszcza powietrze. Dlatego korzystamy wyłącznie z zielonej, certyfikowanej energii, którą kupujemy od Innogy. W ramach naszego partnerstwa w ubiegłym roku testowaliśmy rozwiązania ładowania hulajnóg na wolnym powietrzu w specjalnie zaprojektowanych stacjach ładowania i rozważamy testy podobnych rozwiązań w przyszłości.

Jak współpracują Państwo z polskimi miastami?

Jednym z zadań stawianych przed mikromobilnością jest usprawnienie poruszania się po zatłoczonych miastach. Każdy rynek jest inny i takie usługi muszą być szyte na miarę oraz odpowiadać realnym potrzebom mieszkańców.

Zawsze przed pojawieniem się w danym mieście z naszymi hulajnogami prowadzimy rozmowy z jego włodarzami, aby poznać oczekiwania, plany rozwoju transportu i infrastruktury. Jednym z bardziej istotnych elementów używania e-hulajnóg jest ich parkowanie, dlatego bazując na naszym doświadczeniu z innych rynków, pomagamy w planowaniu rozmieszczania specjalnych miejsc parkingowych, co pomaga w porządkowaniu przestrzeni miejskiej. Korzystając z naszych możliwości informatycznych, udostępnimy z kolei miastom dane w znacznym stopniu ułatwiające identyfikację zapotrzebowania na hulajnogi w poszczególnych obszarach miasta. To natomiast pomaga na przykład w lokalizacji coraz powszechniejszych hubów mobilności, parkingów czy nowych ścieżek rowerowych.

Zaczynają Państwo zajmować się również rowerami elektrycznymi. Kiedy zobaczymy rowery Dott na polskich ulicach?

Rowery elektryczne stają się również coraz popularniejsze i stanowią bardzo dobre uzupełnienie dla innych form ekologicznej, przyjaznej środowisku mikromobilności. Pracujemy nad takim pojazdem, aby był nowoczesny i spełniał najwyższe standardy. Już w tym roku pierwszą ich partię wprowadzamy w Paryżu, Londynie i Rzymie, a później konsekwentnie pojawią się one w kolejnych miastach.

Gdzie będą składane rowery?

Pierwsza, pilotażowa partia e-rowerów jest budowana w Chinach, ale pracujemy nad naszym własnym pojazdem, zaprojektowanym i wyprodukowanym w Europie.

***
Dott to europejska spółka oferująca elektryczne hulajnogi do wypożyczenia na minuty. Misją firmy jest stworzenie miejskiej mikromobilności, która będzie bezpieczna, ekologiczna, komfortowa i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Marka Dott obecna jest na 6 rynkach Europy Zachodniej: we Francji (Paryżu, Lyonie i Bordeaux), Włoszech (Turynie, Rzymie, Mediolanie, Veronie i Palermo), Wielkiej Brytanii (Londynie), Niemczech (Kolonii i Bonn), Belgii (Brukseli, Liege i Namur), Polsce (Warszawie i Trójmieście). Głównymi inwestorami spółki jest EQT Ventures i Prosus (Naspers). Ideą przyświecającą marce Dott jest stworzenie miast przyjaznych dla mieszkańców – mniej zakorkowanych i wolnych od zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE