W Polkowicach ponad 50% miejskich autobusów będzie zeroemisyjnych

Flotę komunikacji miejskiej w Polkowicach zasilą kolejne elektrobusy Yutong. Tym razem będą to trzy egzemplarze modelu E7, który woził pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Kontrakt na dostawę zeroemisyjnych pojazdów podpisali zastępca burmistrza Polkowic, Sebastian Sypko i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski.

Polkowice umacniają się na pozycji lokalnego lidera elektromobilności. Już ponad dwa lata temu dostarczyliśmy samorządowi dziewięć autobusów elektrycznych, a dziś podpisujemy umowę na zakup trzech kolejnych. Wszystko wskazuje na to, że właśnie do Polkowic dostarczymy setny elektrobus marki Yutong. Serce Zagłębia Miedziowego wyznaczyło drogę rozwoju zielonego transportu, którą dziś podążają kolejne miasta i gminy – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Obecnie w Polkowicach pasażerów wozi 9 elektrycznych autobusów Yutong E10, które już od ponad dwóch lat obsługują lokalną komunikację miejską. Dzięki rozbudowie floty o trzy kolejne „elektryki” tej marki, udział zeroemisyjnych autobusów w całym taborze Zakładu Komunikacji Miejskiej przekroczy 50%. Samorząd idzie również w kierunku smart city i stawia na pozyskiwanie zielonej energii – również do ładowania elektrobusów.

Dążymy do tego, aby hasło „Zielone Serce Zagłębia Miedziowego” nie było tylko pustym sloganem. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do rozwoju szeroko pojętej ekomobilności miejskiej. W dużej mierze składają się na nią inwestycje w transport niskoemisyjny, ale również inne formy mobilności, takie jak rower miejski. To zielone serce to także czyste powietrze, a w konsekwencji to, na czym nam najbardziej zależy, czyli zdrowie mieszkańców –  mówił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Polkowice rozwijają tabor komunikacji miejskiej o kolejne zeroemisyjne autobusy dzięki dofinansowaniu z programu „Zielony Transport Publiczny”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość projektu wynosi nieco ponad 5,5 mln zł, a dofinansowanie z NFOŚiGW – niemal 3,3 mln zł. Kontrakt przewiduje dostawę elektrobusów w ciągu 10 miesięcy od daty podpisania umowy.

Wybrany przez Polkowice Yutong E7 to najnowszy model tej marki, który niebawem zadebiutuje na polskim rynku. Okazję, aby go poznać mieli już kibice podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze. 7-metrowy elektrobus łączy kompaktowe wymiary i zwrotność z funkcjonalnością, dysponuje 13 miejscami siedzącymi oraz przestrzenią dla osób niepełnosprawnych. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 200 kilometrów, a dzięki systemowi rekuperacji energia jest odzyskiwana podczas hamowania. Wyposażenie obejmuje także klimatyzację, elektryczne ogrzewanie oraz monitoring.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już niemal 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE