Taksówki powietrzne Vertical Aerospace

Brytyjski producent taksówek powietrznych Vertical Aerospace zdobywa klientów. Jednym z pierwszych potencjalnych nabywców jest firma Virgin Atlantic.

American Airlines, Virgin Atlantic i grupa Avolon zajmująca się leasingiem samolotów wstępnie zobowiązały się do zakupu elektrycznych taksówek powietrznych. Mowa tu o liczbie do 1000 sztuk. Producentem samolotów jest brytyjski startup o nazwie Vertical Aerospace. To sygnał nadchodzącej realnie rozpatrywanej możliwości przejścia na mobilność powietrzną w miastach.

Kluczowe dane o Vertical Aerospace

Vertical Aerospace to młoda firma funkcjonująca od pięciu lat, obecnie na zasadach startupu. Powstała pięć lat temu za sprawą ambicji Stephena Fitzpatricka, przedsiębiorcy Ovo Energy. Główny obszarem działalności firmy jest miejska mobilność powietrzna. Vertical Aerospace zajmuje się produkcją elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania. Docelowo zamierza produkować taksówki powietrzne.

Spółka Vertical Aerospace przygotowuje się do wejścia w tym roku na giełdę w Nowym Jorku. Zamierza tego dokonać poprzez fuzję ze spółką przejmującą Broadstone Acquisition, w ramach transakcji wyceniającej ją na 2,2 miliarda dolarów. Spółka Broadstone Acquisition istnieje na rynku dzięki inicjatywie grupy brytyjskich przedsiębiorców, do której należy m.in. Hugh Osmond.

Vertical Aerospace rozpocznie działalność komercyjną prawdopodobnie w 2024 roku. Stanie się to wkrótce po uzyskaniu certyfikacji dla produktu firmy –  samolotu. Jest to wymóg wynikający z przepisów bezpieczeństwa lotniczego.

Wizja dotycząca taksówek powietrznych

Samolot nazwano VA-X4. Zmieści się w nim pilot i czterech pasażerów. Według założeń nowa taksówka powietrzna będzie miała zasięg ponad 100 mil. Ponadto będzie w stanie poruszać się prawie bezgłośnie z prędkością ponad 200 mil na godzinę. Dla przykładu, podróż z Londynu do Brighton zajmie tylko pół godziny (przykład podany przez Financial Times).

Elektryfikacja zmieni latanie w XXI wieku w taki sam sposób, jak zrobił to silnik odrzutowy 70 lat temu.

Stephen Fitzpatrick, CEO Vertical Aerospace Tweet

Zobowiązania klientów podlegają warunkom

Potencjalni klienci brytyjskiego producenta taksówek powietrznych to American Airlines, grupa Avolon i spółka Virgin Atlantic. Firma American Airlines zdecydowała się zamówić w przedsprzedaży do 250 samolotów z opcją na dodatkowe 100. Z kolei grupa Avolon decyduje się na zamówienie 310 sztuk z opcją na kolejne 190 sztuk. Natomiast firma Virgin Atlantic rozważa zakup od 50 do 150 taksówek powietrznych.

Oprócz tego Virgin Atlantic analizuje możliwość utworzenia spółki joint venture z Vertical Aerospace. Wówczas realizowany byłby plan utworzenia sieci taksówek elektrycznych pod marką Virgin na krótkich trasach w Wielkiej Brytanii.

Wyzwania branży miejskiej mobilności powietrznej

Przed branżą elektrycznych taksówek powietrznych wciąż stoją wyzwania, m.in. takie jak:

  • problem z uzyskaniem akceptacji społecznej,
  • budowa niezbędnej i bezpiecznej infrastruktury,
  • spełnienie niezbędnych wymogów prawnych.

Znalezienie rozwiązań dla tych kwestii jest kluczowe, aby branża mogła się rozwijać i odnosić sukcesy rynkowe.

Perspektywy branży mobilności powietrznej w miastach

Podróże lotnicze po pandemii zostaną istotnie przekształcone, a linie lotnicze będą musiały przyjąć nowe technologie, które dekarbonizują podróże lotnicze.

Dómhnal Slattery, CEO Avolon Tweet

Ponieważ w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie inwestorów samolotami elektrycznymi pionowego startu i lądowania, przyszłość branży wydaje się bezpieczna. Jest to sygnał zbliżającej się możliwości przejścia na mobilność powietrzną w miastach. Optymistyczne prognozy dla rynku taksówek powietrznych wydaje wielu ekspertów.

Dodatkowo warto zauważyć, że na korzyść branży przemawia fakt rosnącej presji na sektor lotniczy. Jej celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, co jest w pewnym sensie połączone z potrzebą korzystania z nowych technologii, akumulatorów.

Źródła:

Financial Times, ”UK air taxi start-up finds early buyers for 1,000 vehicles”, https://www.ft.com/content/072a7577-ed23-4cb4-9bc0-2395e892d0ad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE