Sion – samochód, który sam się ładuje. Kiedy trafi na rynek?

Prawdopodobnie już niedługo, a przynajmniej tak zapowiada producent tego pojazdu – Sono Motors. Sion to wyjątkowy samochód elektryczny, który ma szansę trafić w tym roku do produkcji przedseryjnej. Wkrótce się przekonamy czy tak się stanie. Karoseria tego pojazdu będzie pokryta ogniwami fotowoltaicznymi.

Produkcja pojazdu elektrycznego o nazwie Sion miała ruszyć w 2019 roku. Jednak nie doszła do skutku z powodu niedostatecznych środków finansowych oraz pandemii. Następnie firma rozpoczęła kampanię #saveSion, mającą na celu zdobycie 3,5 tysięcy rezerwacji na Siona, co umożliwiłoby rozpoczęcie produkcji. Otrzymane w ramach kampanii środki oraz finansowanie m.in. w postaci środków w wysokości 1,46 miliona euro od Europejskiego Urzędu ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska pozwolą na rozpoczęcie przedseryjnej produkcji w 2023 roku. Oczywiście, samochód przeszedł już liczne testy i uzyskał obiecujące wyniki. Samochód był poddawany m.in. testom dotyczącym wydajności, zasięgu.

Sion – na czym polega wyjątkowość tego pojazdu?

Sion to samochód elektryczny z fotowoltaiką – Solar Electric Vehicle (SEV).

Jak podaje sam producent pojazdu (Sono Motors), Sion wspiera czysty transport. Powstał, aby pomóc zredukować emisje CO2 i w trosce o dobro planety. Co więcej, będzie to pierwszy seryjnie produkowany samochód, który może dodatkowo ładować swój akumulator za pomocą energii słonecznej.

Sion jest wyposażony w akumulator o pojemności 54 kWh, co odpowiada całkowitemu zasięgowi do 305 km. Dodatkowy zasięg zapewniają również panele słoneczne, płynnie zintegrowane z karoserią samochodu. Są one w stanie wykorzystać energię słońca i zwiększyć zasięg do 245 km tygodniowo w szczycie (średnio 112 km) . Ładowanie z pomocą energii słonecznej będzie dostępne podczas jazdy, aby umożliwić jak najbardziej efektywne wykorzystanie godzin dziennych.

Sono Motors

Poniżej zamieszczamy film promocyjny w języku angielskim, który opublikowała na swoim kanale YouTube firma Sono Motors. Film przedstawia najważniejsze zalety tego innowacyjnego samochodu elektrycznego, który można ładować dzięki energii ze słońca.

Produkcja zapowiadana na 2019 rok – nie doszła do skutku

Już w 2018 roku mogliśmy przeczytać m.in. w „Pulsie Biznesu” o tym jak Sono Motors testuje samochód elektryczny z panelami fotowoltaicznymi na dachu. Do testów wykorzystano właśnie samochód elektryczny Sion.

To była zapowiedź auta, którego ostateczna wersja miała się pojawić na rynku w drugiej połowie 2019 roku. Obiecywano m.in. 330 ogniw zamontowanych na dachu, masce oraz bokach. Przewidywany wówczas koszt takiego auta to 16 tysięcy euro. Z kolei pojemność baterii miała być wystarczająca, aby na jednym ładowaniu móc przejechać około 250 kilometrów. Co poszło nie tak?

Co przeszkodziło w realizacji planu?

W ramach jednego z projektów, firma Sono Motors planowała wprowadzenie do seryjnej produkcji swojego własnego samochodu elektrycznego o nazwie Sion. Według początkowych zamierzeń produkcja miała ruszyć w 2019 roku. Jedna ani wtedy, ani w kolejnych latach nie doszła do skutku. Na pytanie o powody producent wyjaśnia, że przede wszystkim chodziło o finanse.

Sono Motors otwarcie przyznaje, że ma problemy z finansowaniem projektu i to jest największa tego przyczyna. Oczywiście, nie jedyna – inną przeszkodą była na przykład sytuacja związana z wystąpieniem epidemii koronawirusa. To wpłynęło na plany wielu firm.

Kampania #saveSion – o co w niej chodzi?

W 2022 roku Sono Motors zaczął szukać wsparcia społeczności poprzez kampanię #saveSion. Z założenia kampania miała trwać 50 dni. Natomiast jej główny cel to zdobycie 3,5 tysięcy nowych rezerwacji na Siona, co się wiąże również z wpłatą zaliczek na jego zakup.

Kwota zebrana dzięki kampanii prawdopodobnie pozwoli na rozpoczęcie seryjnej produkcji fotowoltaicznego elektryka i dostarczanie wyprodukowanych sztuk pojazdu do klientów. Tym bardziej, że równolegle producent prowadzi inne działania wspierające.

Bo warto nadmienić, że poza opisywaną akcją odbywają się też negocjacje z inwestorami. Dodatkowo firma ogłosiła, że otrzymała finansowanie w wysokości 1,46 milionów euro od Europejskiego Urzędu ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska. Z pewnością kwota ta przyspieszy realizację projektu Sion.

Aktualna przewidywana data produkcji elektryka z fotowoltaiką

Samochód przeszedł liczne testy, podczas których sprawdzano m.in. wytrzymałość pojazdu, wydajność, dystans/zasięg, wykorzystanie technologii V2V (Vehicle to Vehicle, czyli możliwość ładowania innego pojazdu o napędzie elektrycznym za pomocą samochodu Sion).

Dodatkowo w mediach społecznościowych Sono Motors pokazuje, że testuje Siona dalej:

Wyniki testów są bardzo obiecujące. Dlatego jeśli uda się zgromadzić wymaganą ilość środków, to zgodnie z deklaracją Sono Motors, produkcja pierwszych samochodów elektrycznych z fotowoltaiką na dachu Sion rozpocznie się jeszcze w tym roku (2023).

O Sono Motors – co to za firma?

Sono Motors to firma z Niemiec, która specjalizuje się głównie w dostarczaniu systemów solarnych, które można zintegrować z dachami różnych pojazdów, na przykład autobusów, busów i ciężarówek, samochodów. Wszystko to po to, aby umożliwić produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł podczas pokonywania trasy. Takie rozwiązanie zostało zaproponowane z myślą o zmniejszeniu zużycia paliwa. W ostatnich latach firma poświęciła wiele uwagi na projekt Sion.

 

Źródła:

The Sion, Sono Motors, https://sonomotors.com/

Start-up Sono Motors testuje samochód elektryczny wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne, www.cire.pl

The Sion. The car, that charges itself. #savesion | Sono Motors, Sono Motors, www.youtube.com

Sono Motors montuje panele fotowoltaiczne na samochodach. Właśnie zebrał 60 mln dolarów, mamstartup.pl

Niemiecka firma zbiera środki na produkcję fotowoltaicznego elektryka, www.gramwzielone.pl

Sono Motors, twitter.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE