Rekordowy przejazd pociągu wodorowego

Dokładnie 1741,7 mil przejechał pociąg wodorowy na jednym zbiorniku. Cała sytuacja miała miejsce w Kolorado w dniach 20-22 marca 2024 roku. Tym samym został pobity rekord Guinnessa w zakresie najdłuższego przejazdu na jednym ładowaniu.

Czym jest pociąg wodorowy Flirt H2?

Szwajcarski producent Stadler po raz pierwszy zaprezentował szerszej publiczności model Flirt H2 na targach InnoTrans w Berlinie w 2022 roku. Pociąg ten został zaprojektowany w celu zastąpienia maszyn napędzanych silnikiem wysokoprężnym w sieciach niezelektryfikowanych lub częściowo zelektryfikowanych. W jego skład wchodzą dwa wagony końcowe napędzane silnikiem ze zbiornikiem wodoru i ogniwami paliwowymi. To właśnie one dostarczają energię do akumulatora pokładowego. Od tego czasu do prototypowego modelu dodano wiele udoskonaleń, dzięki czemu testy prowadzone w Szwajcarii i dedykowanym ośrodku ENSCO w Kolorado w USA zadziwiły cały świat.

Rekordowy przejazd w Kolorado

Dokładnie 20 marca rozpoczął się przejazd jednostki Flirt H2 na poligonie położonym w samym sercu USA. Zespół inżynierów Stadlera i ENSCO obsługiwał maszynę przez 46 godzin. Poruszała się ona ze średnią prędkością 61 kilometrów na godzinę (38 mil). Dzięki temu łączny przejechany dystans wyniósł 1741,7 mil, czyli prawie 2 803 kilometry.

Warto odnotować, że maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć pociąg, wynosi 160 km/h. Dla celów niniejszego testu ograniczono ją, aby opór powietrza był znacznie mniejszy. Wyeliminowano także regularne zatrzymywanie i ruszanie pociągu, co również mogłoby wpłynąć na osiągnięty wynik.

Ostatecznie pracownicy Księgi Rekordów Guinessa zatwierdzili rekord najdłuższego dystansu przebytego przez pociąg pasażerski napędzany wodorem bez tankowania i ładowania. Do tej pory to wyróżnienie należało do maszyny FLIRT Akku, która w 2021 roku pokonała 224 kilometry w Niemczech.

Stadler ujawnił, że oprócz Zarządu Transportu Hrabstwa San Bernardino w Kalifornii, także dwóch włoskich operatorów kolejowych podpisało umowy na dostawę 15 pociągów napędzanych wodorem.

Materiał filmowy z tego niezwykłego osiągnięcia dostępny jest poniżej.

Źródło: newatlas.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE