Raport od Transport & Environment – elektryfikacja rynku aut firmowych jest zbyt powolna

Elektryfikacja rynku samochodów służbowych pozostaje w tyle – szczególnie we Francji i w Niemczech, czyli na największych rynkach motoryzacyjnych w Europie – wynika z nowego raportu opracowanego przez organizację Transport & Environment (T&E).

W Unii Europejskiej sześć na dziesięć nowych rejestracji aut to samochody służbowe. Pokonują one dwa razy więcej kilometrów niż pojazdy prywatne, odpowiadając jednocześnie za 74% wszystkich emisji z nowych samochodów. W 2023 r. elektryczne samochody służbowe stanowiły jedynie 14,1% sprzedaży korporacyjnej, podczas gdy rynek prywatny tych aut osiągnął 15.6%. „Firmy mają wyższą siłę nabywczą, więc powinny być liderami w przechodzeniu na pojazdy elektryczne. Zamiast tego pozostają w tyle za gospodarstwami domowymi w zakresie elektryfikacji, rejestrując dwa razy więcej dużych samochodów.” – wyjaśnia Stef Cornelis, dyrektor programu flot elektrycznych w T&E.

Niemcy i Francja, które razem odpowiadają za ponad połowę nowych rejestracji “elektryków” w Unii Europejskiej, wykazują jednocześnie największe dysproporcje w sprzedaży pojazdów służbowych i prywatnych. W Niemczech, udział nowych aut w pełni elektrycznych w przedsiębiorstwach wynosi 16,3%, podczas gdy sektor prywatny BEV to już ponad jedna czwarta sprzedaży wszystkich aut (25,6%). We Francji z kolei jest to odpowiednio 12% i 22,1%. Różnice te są większe tylko w Danii, gdzie absorpcja BEV w sektorze korporacyjnym to 26,1% w porównaniu do 53,1% rynku prywatnego.

Elektryfikacja flot kluczem do zielonej transformacji

Rynek samochodów firmowych odpowiada za zdecydowaną większość sprzedaży samochodów pięciu głównych europejskich producentów samochodów (Volvo, Volkswagen, BMW, Stellantis i Mercedes-Benz). 70% sprzedaży samochodów VW w UE to samochody trafiające do przedsiębiorstw. Samochody firmowe mogą więc stać się głównym czynnikiem wspierającym ekologiczną transformację europejskich producentów i uczynić ich bardziej konkurencyjnymi – przekonują autorzy raportu.

T&E wzywa jednocześnie Komisję Europejską do zmian legislacyjnych oraz ustanowienia rozporządzenia dotyczącego aut korporacyjnych w 2025 r., które miałoby wyznaczyć cele w zakresie 100% elektryfikacji dla dużych flot i firm leasingowych do 2030 r. Państwa członkowskie – zdaniem organizacji – powinny również zreformować prawo podatkowe dotyczące samochodów firmowych, zachęcając do korzystania z pojazdów elektrycznych poprzez wyższe koszty opodatkowania samochodów z silnikiem diesla, benzynowym i typu plug-in.


Źródło: transportenvironment.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE