Polskie autobusy elektryczne na szwedzkich ulicach

Nobina, czołowy operator transportu publicznego w Szwecji, zdecydował się na zakup 88 autobusów elektrycznych Solaris dla swoich oddziałów obsługujących trzy regiony: Skåne, Värmland i Malmö. Zamówienia obejmują dwa modele: przegubowe Urbino 18 electric oraz Urbino 15 LE electric – autobus specjalnie zaprojektowany na skandynawski rynek, mogący obsługiwać także trasy międzymiastowe. Dostawy zaplanowano na lata 2024 i 2025.

Kontynuacja współpracy z Nobiną

Nobina po raz kolejny wybrała Solaris jako dostawcę swoich nowych autobusów elektrycznych, umacniając tym samym pozycję polskiego producenta jako kluczowego dostawcy ekologicznych rozwiązań dla europejskiego transportu miejskiego. W ramach nowego zamówienia, Nobina zamówiła 55 autobusów Urbino 15 LE electric dla regionu Skåne, 15 dla Värmland oraz 18 przegubowych Urbino 18 electric dla Malmö.

„Nowe zamówienia stanowią kolejny znaczący krok w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań mobilnych w Szwecji. Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą współpracę z Nobiną i wdrażać zeroemisyjne rozwiązania także w komunikacji podmiejskiej, co – jesteśmy przekonani – jest kluczowe dla globalnej transformacji transportu.” – powiedział Olivier Michard, Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu w Solaris Bus & Coach.

Innowacyjne modele Urbino 15 LE electric i Urbino 18 electric

Autobusy zamówione dla regionów Skåne i Värmland to Solarisy Urbino 15 LE electric, niskowejściowe, trzyosiowe modele, które sprawdzają się zarówno w ruchu miejskim, jak i podmiejskim. Każdy z pojazdów będzie napędzany centralnym silnikiem o mocy 240 kW, zasilanym energią z baterii Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 560 kWh. Dzięki temu autobusy mogą pracować cały dzień, z nocnym ładowaniem za pośrednictwem systemu plug-in. Dodatkowe cechy obejmują tzw. pakiet skandynawski, który dostosowuje pojazdy do trudnych warunków pogodowych, oraz dodatkowe oświetlenie zewnętrzne nad drzwiami, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie pasażerów po zmierzchu. Wnętrze autobusu pomieści 52 pasażerów siedzących, w tym 8 miejsc bez dodatkowych stopni, co jest kluczowe dla pasażerów niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi.

Z kolei dla regionu Malmö, Nobina wybrała model Urbino 18 electric, przegubowy autobus z napędem modułowym. Te autobusy będą wyposażone w silnik asynchroniczny o mocy 240 kW oraz najnowsze baterie Solaris High Energy, umieszczone wyłącznie na dachu pojazdów.

Lider e-mobilności w Europie

Solaris od 2012 roku zajmuje pierwsze miejsce pod względem łącznej liczby dostarczonych autobusów zeroemisyjnych w Europie. Elektryfikacja transportu na kontynencie nieustannie rośnie, co znajduje odzwierciedlenie w nowych kontraktach, takich jak ostatnie zamówienia Nobiny. W 2024 roku Solaris dostarczy również 55 autobusów Urbino 15 LE electric do obsługi podmiejskiego ruchu w Sztokholmie oraz 23 autobusy dla VR Kristianstad.

Solaris, poprzez swoje innowacyjne rozwiązania, odgrywa kluczową rolę w globalnej transformacji transportu, wspierając rozwój ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań mobilnych na całym świecie.

Źródło: solarisbus.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE