Polski autobus wodorowy zdobywa tytuł „Bus of the Year 2025”!

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Bus of the Year

Międzynarodowe jury prestiżowego konkursu branży autobusowej przyznało tytuł „Bus of the Year 2025” modelowi Solaris Urbino 18 hydrogen. To już drugi raz, kiedy pojazd marki Solaris otrzymał to wyróżnienie, a jednocześnie pierwsza w historii konkursu sytuacja, kiedy zwyciężył autobus bezemisyjny napędzany wodorem. Ceremonia wręczenia statuetki miała miejsce 16 września podczas uroczystej gali w Hanowerze, organizowanej w ramach targów IAA Transportation.

Nagrodę dla najlepszego autobusu roku odebrał Javier Iriarte, Prezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach, będącej częścią Grupy CAF. „To ogromne wyróżnienie nie tylko dla naszego produktu, ale całej naszej strategii związanej z bezemisyjną mobilnością miejską. Jesteśmy dumni, że nasz autobus został uznany za najlepszy pojazd w swojej klasie w roku 2025. To docenienie naszej pozycji rynkowej w Europie oraz lidera rozwiązań zeroemisyjnych. Chciałbym podziękować wszystkim naszym pracownikom, partnerom i klientom – to nasz wspólny sukces!” – podkreślił Iriarte.

Kolejne wyróżnienie dla Solaris

To już drugi raz, gdy Solaris zdobywa prestiżowy tytuł „Bus of the Year”. W 2017 roku wyróżnienie to otrzymał model Solaris Urbino 12 electric – autobus bateryjny. Tym razem jury doceniło zalety technologii wodorowej, nagradzając przegubowy autobus Solaris Urbino 18 hydrogen, napędzany energią elektryczną generowaną w wodorowym ogniwie paliwowym. Solaris jest pierwszą firmą, która zdobyła ten tytuł zarówno dla autobusu bateryjnego, jak i wodorowego.

„Wodór to jedno z najbardziej zrównoważonych paliw, a jego rola w transporcie publicznym będzie rosła. Solaris, inwestując w tę technologię, zasługuje na wielki szacunek. Autobus Solaris spełnia przyszłe wymagania w zakresie komfortu pasażerów, bezpieczeństwa kierowcy oraz zrównoważonego napędu. Kiedy zaprezentowano przegubowy autobus z napędem wodorowym o długości 18 metrów, wzbudziło to ogromne emocje” – zauważył Tom Terjesen, przewodniczący jury Bus of the Year.

600 kilometrów na jednym tankowaniu

Solaris Urbino 18 hydrogen rywalizował o tytuł najlepszego autobusu roku w maju podczas Bus Euro Test, który odbył się w czeskiej miejscowości Kladno. Pojazd wyróżniał się na tle konkurencji dzięki zastosowanej technologii wodorowej oraz zwiększonej liczbie lekkich zbiorników na wodór, pozwalających na pokonanie 600 km na jednym tankowaniu. Dzięki temu Urbino 18 hydrogen doskonale sprawdza się na dłuższych trasach, a pełne tankowanie trwa jedynie 20 minut.

Model ten wyposażony jest w modułowy układ napędowy, co zwiększa pojemność pasażerską do 140 osób oraz ułatwia serwisowanie pojazdu. Firma Solaris dostarczyła już ponad 260 autobusów wodorowych, a niemal 600 kolejnych znajduje się w zamówieniach. Na koniec 2023 roku Solaris był europejskim liderem elektromobilności, dostarczając największą liczbę pojazdów bateryjnych i wodorowych w Europie.

Źródło: solarisbus.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty