Polenergia rozbudowuje sieć stacji ładowania. Również dla ciężarówek

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Polenergia

Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, ogłosiła plan budowy blisko 40 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych o łącznej mocy prawie 7 MW. Projekt zakłada stworzenie gęstej sieci punktów ładowania przy Autostradzie A2, co pozwoli na zasilanie nie tylko samochodów osobowych, ale także elektrycznych ciężarówek. W sieci Polenergii pojawią się pierwsze ultraszybkie stacje o mocy 400 kW, wyposażone w kable chłodzone cieczą.

Rozwój infrastruktury

Za rozbudowę sieci odpowiada Polenergia eMobility, należąca do grupy Polenergia. Nowe stacje ładowania będą zlokalizowane w strategicznych miejscach, w tym w wybranych centrach miast oraz przy ośmiu Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) na trasie Autostrady A2. Każdy z tych MOP-ów zostanie wyposażony w nawet pięć ładowarek, o łącznej mocy sięgającej 1 MW, co umożliwi jednoczesne ładowanie wielu pojazdów, w tym ciężarówek eHDV.

Odpowiedź na rosnące potrzeby

Polska jest liderem międzynarodowego transportu na terenie Unii Europejskiej, co podkreśla Piotr Maciołek, członek Zarządu Polenergia S.A. „Stacje ładowania, które budujemy w Polenergii eMobility, są zlokalizowane w kluczowych węzłach dla tego sektora. Ma to ogromne znaczenie między innymi dla kierowców samochodów ciężarowych eHDV, którzy już wkrótce będą mogli korzystać z naszych usług. Rozwój gęstej sieci szybkich stacji ładowania jest niezbędny, by podróż pojazdem elektrycznym po Polsce stała się komfortowym doświadczeniem.”

Stacje ładowania Polenergii będą zasilane zieloną energią pochodzącą bezpośrednio z odnawialnych źródeł należących do Grupy. Dzięki dynamicznemu reagowaniu na podaż energii produkowanej z OZE, Polenergia oferuje atrakcyjne ceny za ładowanie w okresach wysokiej produkcji energii odnawialnej.

Szybsze i tańsze ładowanie

Dzięki rozbudowie, w sieci Polenergii pojawią się kolejne stacje ładowania o mocy 150-300 kW oraz ultraszybkie stacje o mocy 400 kW, wyposażone w kable 500A / 600A chłodzone cieczą. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli na skrócenie czasu ładowania pojazdów, co zwiększy wygodę użytkowników.

Od 1 czerwca Polenergia obniżyła standardowy cennik usług ładowania. Użytkownicy zarejestrowani w aplikacji mobilnej zapłacą za ładowanie na stacjach AC 1,60 zł/kWh zamiast 1,97 zł/kWh, a na stacjach DC o mocy od 60 kW do 400 kW – 2,19 zł/kWh zamiast 2,45 zł/kWh i 2,69 zł/kWh. Użytkownicy niezarejestrowani oraz ci korzystający z płatności terminalem zapłacą odpowiednio: 2,26 zł/kWh na stacjach AC oraz 3,10 zł/kWh na stacjach DC. Do każdej transakcji doliczona będzie opłata za rozpoczęcie sesji ładowania – 1 zł.

Promocje

Polenergia przedłużyła również promocję „Godziny i weekendy z OZE” do końca sierpnia 2024 roku. Promocyjne ceny ładowania będą obowiązywać od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-15:00 i wyniosą 1,39 zł/kWh dla stacji DC oraz 1,60 zł/kWh dla stacji AC. W weekendy, ceny wyniosą 1,39 zł/kWh zarówno na stacjach DC, jak i AC.

Źródło: polenergia.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty