Pierwszy ciągnik wodorowy firmy Fendt

W sektorze rolniczym nad silnikami wodorowymi od dłuższego czasu pracują takie firmy jak JCB, Manitou i Cummins, a teraz do tego grona dołączyła także inna firma. Firma Fendt zaprezentowała niedawno szerszej grupie odbiorców swój najnowszy prototyp ciągnika rolniczego. 

Ponadto projekt z udziałem tego pojazdu zdobył nagrodę DLG Agrifuture Concept Award 2022. 

Szczyt wodorowy okazją do dyskusji na temat zastosowania wodoru w sektorze rolniczym 

W ramach szczytu wodorowego w Straubing, który odbył się pod hasłem „Szanse i możliwości dla rolnictwa i leśnictwa”, omawiano praktyczne zastosowania i możliwości technologiczne stosowania wodoru w rolnictwie oraz leśnictwie. W dyskusji wzięli udział uczestnicy z różnych środowisk, w tym naukowcy, politycy, przedstawiciele różnych stowarzyszeń, a także sami rolnicy, leśnicy oraz producenci maszyn.   

Postrzegam wodór jako bardzo ważne rozwiązanie problemów w rolnictwie i leśnictwie. Branże te mogą dostarczyć bardzo dużo energii, którą można również wykorzystać do produkcji wodoru. Elektrownie agro-PV oraz elektrownie wiatrowe wytwarzają energię elektryczną na gruntach rolnych i leśnych, a przecież można je wykorzystać do produkcji wodoru. Można sobie wyobrazić wodór z biogazowni lub z pozostałości drewna leśnego.

Hubert Aiwanger, bawarski minister gospodarki, rozwoju regionalnego i energii

Prezentacja prototypu ciągnika na wodór marki Fendt 

Firma Fendt dołączyła do grona producentów i pionierów w dziedzinie technologii wodorowej. Ponadto podczas szczytu wodorowego zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii Bawarii, firma Fendt zaprezentowała swój najnowszy prototyp ciągnika. Miało to miejsce 27 lutego 2023 roku. A zaprezentowany pojazd rolniczy jest napędzany za pomocą wodoru. 

Warto wspomnieć, że była to pierwsza publiczna prezentacja tego nowatorskiego rozwiązania. Ponadto jest to jeden z dowodów na to, że zastosowanie wodorowego napędu staje się coraz bardziej obiecującą opcją dla różnego rodzaju pojazdów oraz maszyn, także tych używanych w rolnictwie. 

Projektem idealnym jest sytuacja, w której sami rolnicy wykorzystują wodór w swoich ciągnikach lub maszynach rolniczych. Mam nadzieję, że Fendt będzie nadal rozwijał ten prototyp, ponieważ potrzebujemy takiej rozwiązań.

Hubert Aiwanger, bawarski minister gospodarki, rozwoju regionalnego i energii

Badanie z wykorzystaniem ciągników rolniczych napędzanych wodorem 

Firma Fendt jest jednym z partnerów modelowego projektu rolniczego H2Agrar w Dolnej Saksonii. Projekt ten skupia się na badaniu infrastruktury wodorowej w zastosowaniach rolniczych. Za sprawą tej inicjatywy prototypy ciągników na wodór będą mogły być niedługo regularnie używane w gospodarstwach rolnych.  

W ramach projektu firma Fendt ma zamiar dostarczyć wkrótce swoje dwa pojazdy pierwszej generacji do gospodarstw w Haren (Emsland) w Dolnej Saksonii. Przewiduje się, że przekazanie tych pojazdów do gospodarstw nastąpi już w kwietniu 2023 roku. Pojazdy marki Fendt będą pracować w gospodarstwach testowych w rzeczywistych warunkach.   

Cel projektu rolniczego H2Agrar w Dolnej Saksonii   

Dzięki badaniom będzie można określić, jakie będzie zapotrzebowanie na paliwo wodorowe w codziennej pracy na roli oraz jakie wymagania techniczne musi spełniać infrastruktura wodorowa w rolnictwie. Projekt ma na celu przeprowadzenie badań pomocnych w stworzeniu infrastruktury wodorowej dla rolnictwa w regionie modelowym Emsland. Oprócz tego zebrane w ramach projektu dane mają stanowić solidną podstawą do dalszych badań nad redukcją emisji dwutlenku węgla z pojazdów i maszyn wykorzystywanych w sektorze rolniczym.   

Na koniec warto dodać, że projekt rolniczy H2Agrar w Dolnej Saksonii został już uhonorowany nagrodą DLG Agrifuture Concept Award 2022.  

Źródła:

Pierwszy wodorowy Fendt, www.farmer.pl

Fendt przedstawił prototyp ciągnika napędzanego wodorem!, profitechnika.pl

Traktor wodorowy marki Fendt zdobył prestiżową nagrodę, swiatrolnika.info

Prąd, gaz czy wodór. Czym w przyszłości będziemy tankować ciągniki?, www.wrp.pl

Czy UE zakaże ciągników rolniczych z silnikiem spalinowym?, www.tygodnik-rolniczy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE