Pierwsze autobusy elektryczne w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała o odbiorze pierwszych autobusów elektrycznych, zakupionych w ramach Programu GEPARD II. Łącznie GZM otrzyma 32 pojazdy, które będą dostarczane do końca czerwca tego roku.

Producentem pojazdów jest firma Solaris Bus & Coach, która podpisała z GZM umowę na dostarczenie 27 autobusów 12-metrowych oraz pięciu przegubowych o długości 18 metrów. Pierwsze sztuki autobusów elektrycznych trafiły już do czterech metropolitalnych PKM: Katowice, Sosnowiec, Gliwice i Świerklaniec.

W ramach projektu zostanie uruchomionych 16 dwustanowiskowych, mobilnych stacji ładowania oraz 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych (w Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu i Tarnowskich Górach).

Całkowity koszt inwestycji to ponad 107 mln zł. Ponad połowę tych kosztów (75 mln zł) pokrywa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Powyższe przedsięwzięcie to dopiero początek rozwoju ekologicznej floty transportu publicznego na Górnym Śląsku. Metropolia jest w trakcie badania ofert złożonych w przetargu na dostawę 30 autobusów napędzanych wodorem. Pojazdy trafią do PKM-ów w Tychach, Katowicach i Świerklańcu. Przewidywany czas odbioru pierwszych pojazdów to pierwsza połowa przyszłego roku.

Źródło: MetropoliaGZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE