Jetson ONE eVTOL startuje i leci nad wodą (nowy film)

Zobacz jak Jetson ONE startuje i leci bezpośrednio nad wodą. Nagranie przedstawia start, a także więcej materiałów pokazujących ten niesamowity pojazd powietrzny w akcji.

O firmie Jetson

Jetson AB to szwedzki startup założony w 2017 roku, który specjalizuje się w elektrycznych pojazdach pionowego startu i lądowania (eVTOL).  Założycielami organizacji są Peter Ternström i Tomasz Patan. Natomiast misją ich firmy jest zmiana sposobu podróżowania. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej, celem jest „udostępnienie nieba” każdemu.

Chcemy, aby każdy był pilotem.

Jetson

Rozwiązaniem to umożliwiającym ma być nowy produkt firmy – bezpieczny, osobisty elektryczny pojazd latający Jetson ONE. Prototyp pojazdu ukończono wiosną 2018 roku. Następnie pracowano nad wersją możliwie jak najbardziej przyjazną dla klienta. Efekt już mamy: dostępny na rynku osobisty elektryczny pojazd powietrzny, do posiadania i latania.

Czym jest eVTOL?

Określenie „eVTOL” to skrót od angielskich słów „electric vertical take-off and landing”. Elektryczny samolot pionowego startu i lądowania, bo o nim mowa, wykorzystuje energię elektryczną do zawisu, startu i pionowego lądowania. Stworzenie tej technologii stało się możliwe dzięki postępom w obszarze napędu elektrycznego. Ważny argument stanowiło również pojawienie się zapotrzebowania na nowe pojazdy do miejskiej mobilności powietrznej.

Pojazd latający eVTOL Jetson ONE

Pierwszy eVTOL firmy Jetson AB to jednopasażerski pojazd powietrzny. Jego twórcy opisują go jako „latający motocykl”, chociaż siedzi się w nim nogami do przodu.

Etos Jetson polega na pięknych, prostych rozwiązaniach w zakresie mobilności i transportu lotniczego. Jetson ONE jest naszą odpowiedzią na rozrywkę i lot rekreacyjny. Możemy nauczyć każdego latać w mniej niż pięć minut. Naszą misją jest uczynienie z każdego pilota w ciągu kilkunastu lat.

Peter Ternström, współzałożyciel i prezes firmy Jetson

Firma twierdzi, że jest jedynym konkurentem na rynku, który może dostarczyć komercyjnie niewielkie, dostępne osobiste pojazdy elektryczne. Pisząc „dostarcza je” mamy na myśli, że ona je po prostu sprzedaje. Przy okazji warto wspomnieć, że jakiś czas temu pojawiła się koncepcja samolotu Pegasus VTOL. Jednak na razie nie przewiduje się jego masowej produkcji, projekt nie został wystarczająco rozwinięty.

Oficjalnie Jetson ONE został zaprezentowany w październiku zeszłego roku. Pokazano wówczas kilka materiałów filmowych z jego udziałem. Następnie otwarto rezerwację na te pojazdy.

Nowe materiały filmowe, pokaz pojazdu

Poprzednie nagrania nie pokazywały momentu startu nowego pojazdu, ale widzowie się tego domagali. Na prośbę użytkowników portali społecznościowych szwedzki deweloper eVTOL, firma Jetson AB, udostępniła więcej materiałów filmowych przedstawiających pojazd powietrzny. Na nagraniu pojazd startuje (0:36) i leci nad wodą. Wszystko po to, aby pokazać potencjalnym użytkownikom pojazdu jak prosty jest to proces.

Mamy nadzieję, że Jetson ONE odegra rolę w zmianie opinii publicznej na temat eVTOL. Wypełniamy lukę między science-fiction a rzeczywistością i co najważniejsze nie pokazujemy renderów, mamy działający produkt. Często wyobrażam sobie niezbyt odległą przyszłość, w której kompaktowy, przypominający samochód pojazd powietrzny będzie transportował Cię przez duże miasto w ciągu kilku minut zamiast godzin – to pomysł, nad którym warto spędzić dużą część mojego życia.

Tomasz Patan, współzałożyciel i dyrektor techniczny Jetson

Popyt na Jetson ONE startuje

Sprzedaż nowoczesnych pojazdów latających idzie szybko. Po otwarciu rezerwacji, szybko wyprzedało się 12 egzemplarzy, które firma zaplanowała na 2022 rok.

Dostawa Jetson ONE w 2022.
Dostawa Jetson ONE w 2022. Cała produkcja 2022 jest wyprzedana. Źródło: Jetson

Następnie zaczęły się wyprzedawać jednostki, których dostawy mają nastąpić w 2023 roku. Jak podaje firma, sprzedano już 242 sztuk. Oprócz tego wpłynęło jeszcze ponad 3 tysiące zapytań o zakup tego wynalazku. Jesienią tego roku firma zacznie dostarczać pojazdy, które już sprzedała klientom. Obecnie eVTOL kosztuje 92 tys. USD i wymaga wpłaty depozytu w wysokości 22 tys. USD.

W związku z ogromnym zainteresowaniem, założyciele firmy zapowiadają już kolejne pojazdy latające, które pojawią się za jakiś czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE