Jaka będzie sieć stacji ładowania samochodów Polenergia eMobility?

Polska grupa energetyczna Polenergia otwiera się na rynek ładowania pojazdów elektrycznych. W tej chwili firma prowadzi działania zmierzające do wybudowania dużej ogólnopolskiej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Polenergia wchodzi do branży elektromobilności

Grupa Polenergia specjalizuje się w inwestowaniu w sektor odnawialnych źródeł energii i działa głównie w takich obszarach jak:

 • budowa i wdrażanie farm wiatrowych (lądowych i morskich),
 • budowa i wdrażanie farm słonecznych,
 • dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej,
 • montaż paneli fotowoltaicznych,
 • instalacja pomp ciepła,
 • wdrażanie magazynów energii.

Firma stopniowo się rozwija i rozszerza zakres swojej działalności. Niedawno wkroczyła też na rynek elektromobilności. W związku z tym dodatkowo rozszerza swoje wpływy rozwijając sieć ładowania samochodów elektrycznych.

Skąd taka decyzja?

Dostępność i wykorzystanie źródeł energii odnawialnej jest kluczowe dla rozwoju elektromobilności. A jak już zostało wspomniane, Polenergia od dawna wykonuje różnorodne zadania związane z OZE. Wobec tych faktów decyzja o firmy o poszerzeniu działalności poprzez wkroczenie na nowy rynek jest logiczna i ma uzasadnienie biznesowe.

Jednocześnie warto dodać, że firma zapewnia, że ​​wszystkie jej stacje ładowania, dla których podpisana jest osobna umowa zakupu energii, będą zasilane zieloną energią. Wszystko to zgodnie ze standardem Energia 2051.

Na czym polega Standard Energia 2051?

Standard Energia 2051 opiera się na strategii rozwoju Wspólnoty Europejskiej – Europejski Zielony Ład, który ma na celu przekształcenie gospodarki Unii Europejskiej w obszar neutralny klimatycznie do 2050 roku. Głównym celem standardu jest przejście na czystą energię.

Ponadto standard promuje edukację w dziedzinie OZE, promocję zielonej energii i jej rozwój, optymalne wykorzystanie surowców, rozwój świadomości klienta ipoprawę efektywności energetycznej.

Standard Energia 2051 gwarantuje neutralne klimatycznie produkty, które oferują pokrycie zapotrzebowania naszych klientów przez energię generowaną z polskich źródeł odnawialnych w każdej godzinie roku. Nie kolorujemy energii konwencjonalnej i nie nazywamy jej zieloną tylko w teorii. (…) W naszym portfelu posiadamy TYLKO zieloną energię, wyprodukowaną w naszych źródłach wytwórczych (farmach wiatrowych i fotowoltaicznych). Dzięki temu Polenergia oferuje swoim klientom możliwość korzystania w 100% z energii z zerowym śladem węglowym.

Polenergia

Certyfikat Energia 2051 otrzymuje każdy klient wybierający produkty spółki.

Jaka jest cena ładowania na stacjach Polenergia Mobility?

Poniżej znajduje się cennik stacji ładowania Polenergia Mobility według stanu na 21.02.2023 r. Dane pochodzą ze strony internetowej polenergia-emobility.pl.

 

Polenergia cennik
Cennik stacji ładowania Polenergia Mobility według stanu na 21.02.2023 r. Źródło: polenergia-emobility.pl

Ważne: Stacje ładowania PeM są obecnie dostępne wyłącznie poprzez aplikację operatora „Polenergia eMobility”. Rejestracja w aplikacji jest niezbędna do skorzystania z oferty według powyższego cennika.

Gdzie znajdują się stacje ładowania Polenergia eMobility?

Firma stawia m.in. na szybkie stacje ładowania w centrach dużych miast, ale nie tylko. Do dzisiaj udało się już zainstalować stacje w Katowicach i Warszawie:

 • w centrum handlowe Factory Ursus:
  • dwa punkty CCS o łącznej dzielonej mocy 120 kW,
  • trzy punkty AC o mocy po 10 kW,
 • przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach:
  • dwa punkty CCS o łącznej dzielonej mocy 150 kW,
  • jeden punkt AC o mocy 11 kW.

Jako kolejny etap firma planuje otwarcie podobnych obiektów w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

Oprócz stacji ładowania w miastach, Polenergia zapewnia też dostęp do ładowarek przy autostradach. Na ten moment są to ładowarki:

 • o mocy 5 MW przy autostradzie A2,
 • o mocy 630 kW przy autostradzie A4.

Gdzie powstaną kolejne stacje ładowania Polenergia eMobility?

sieć

Docelowo sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych, którą buduje Polenergia, ma mieć charakter ogólnopolski. Oznacza to, że stacje powstaną w różnych częściach kraju. Śledząc przetargi organizowane przez firmę, bez problemu możemy poznać lokalizacje kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Najprawdopodobniej obiekty pojawią się m.in.:

 • po obu stronach autostrady A2 między Poznaniem a Świeckiem – tzw. MOPy,
 • we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Koszalinie,
 • w Strzelnie, Pszczynie, Świdnicy, Gnieźnie, Łęcznej,
 • na A4 pod Bolesławcem,
 • przy S8 między Piotrkowem a Tomaszowem,
 • przy DK10 między Szczecinem a Piłą,
 • przy obwodnicy Gdańska.

W rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl Artur Kalicki, członek zarządu Polenergia eMobility powiedział, że Polenergia planuje zakończyć rok 2023 z 80 stacjami ładowania pojazdów elektrycznych:

Rok 2023 chcemy zakończyć z łączną liczbą 80 stacji. Skupiamy się na zbudowaniu skali i ogólnopolskiego zasięgu. Stawiamy zarówno stacje AC (wolniejsze, prądu przemiennego) jak i DC (szybkie, prądu stałego).

Artur Kalicki, członek zarządu Polenergia eMobility

Źródła:

Ogólnopolska sieć stacji ładowania, www.polenergia.pl

Polenergia eMobility zbuduje sieć stacji ładowania elektryków, cleanerenergy.pl

Sieć ogólnodostępnych stacji ładowania, polenergia-emobility.pl

Polenergia będzie budować dużą sieć ładowania aut elektrycznych, www.euractiv.pl

Polenergia wrzuca zielony prąd na polskie drogi. Jak zmieni sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych?, www.benchmark.pl

Polenergia będzie budować dużą sieć ładowania aut elektrycznych, forsal.pl

Polenergia będzie budować dużą sieć ładowania aut elektrycznych, wysokienapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE